w32 Klanların Duruşu (Röportaj)

• Konuyu başlatan By-SiNSeR
  • Başlangıç tarihi

DeletedUser

Ziyaretçi
Merhaba herkese

Bu başlıgı hatırlayan çok az kişi çıkacaktır eminim en son çalışmamın uzerinden 24-25 world geçmiş :) Yeniden kafaya koydum ve bir sure vakit buldukça genel forumda bu çalışmaları yayınlayacagım. Yıl sonu - Yıl başı ve genel olarak oyunun hareketli dönemlerine denk geldigimden olsa gerek 10 klandan / 4 unun röpörtajı yetişti. Başlangıcı böyle yapalım devamında göruşmedigimiz klanlar ile de göruşuruz :) Bu konu ile ilgili her açtıgım başlıkta yazmış oldugum gibi tartışma istemiyorum konu dagılmaması adına, amacım dunya klanlarının varlıgından haberdar etmek ve onların oyuna, dunyaya bakış açılarını sizlere sunmaktır. Emege saygı lutfen tt2 Ufak tefek paylaşım hatalarımız olduysa affola, katılan klan yöneticilerine teşekkur ederim :)

SORU 1: Öncelikle kendinizi ve ekibinizi bize biraz anlatır mısınız ? Aynı klan adı ile daha önce oynadınız mı ? Bu kadro hangi dünyaların yada durumların birikimi ile oluştu ? yada yeni tanışan kaynaşan bir ekip misiniz ?

TIM: biz w9 dan beri birlikte oynadıgımız bazı arkadaşlarla bu klanı kurudk benim asıl nicim mahcup dur bu sörvırda bu nici kullandım mahcup nicide eski sörvırlrdan arkadaşım yakupta şimdi o kullanıyor.

elbette w32 eskilerden olan arkadaşlarımızda var farklı klanlardan gelen ama burda iyi bir sinerji yakaldık böylede gidiyoruz..

ARROW: Merhabalar, Baturalp ben. Arrow klaninin kurucularindanim. Ekibimde zaten daha onceler farkli klanlarda oynamis tanidik oyuncular mevcut. Arrow ismini ilk defa w21de kullandik. Daha onceleri ayni ekip ile baska dunyalarda oynamistik ancak Arrow olusumu w21 de basladi.

Kadronun olusumu Sefa (Heimdall), Berkutay(ilokk.) ve ben tarafindan karma olarak gerceklesti. Pusula-Crom-Eskiya-Kapak her ekipten oynayan oyuncular ile olustu. Bu dunyada yarisi kadari ne yazik ki bazi problemlerden dolayi baslayamadi.

Bu dunyada aramiza katilan arkadaslarimizda mevcut tabii ki. Onlarda kisa zamanda mevcut duzene alisti.

YAZIR: Ben ve ekibim 40 kişi w3 te oynayıp oyunu bırakmış kişileriz ve oradan geldik belki bilenler bilir Her Taraf Koyu Mavi klanları w3 te bizim kurduğumuz bir klandı ve buradaki 40 kişide zamanında oranın oyuncularıydı.

YAZIR klanları olarak daha önce oynamadık. İlk defa bizim kurduğumuz ve klanlar tarihinde ilk defa bizim kullandığımız bir isimdir.

EŞKİYA: surprise ben yani asdes005 bütün wordlerde oynuorum aslında fakat w 12 eşkiya klanı we benim için bir başlangıç oldu temelleri eskiyede dayansada ilk ciddi oluşumu yaptıgımız worddü.onu takip eden bi çok worddede aynı isimle yer aldık . red-kit metin abimizin yanı sıra tüm yonetici kardeşlerimizin we eskiya duruşundan ödün wermeyen üyelerimiz sayesinde kurdugumuz ekip .

SORU 2:World açılalı 1 aya yakın bir zaman olacak, başladıgınız gunu varsayarsak neyi hedeflemiştiniz şuan bu hedefin neresindesiniz ?

TIM: world acılınca hedefimiz ilk 10 girmekti fakat istedigmizinde üzerinde bir performans yaptık ve world ın 1. olarak devam ettik ve şuan 1 ve 2. sıralama arsında dolaşıyoruz

ARROW: Dünya acilirken hedefimiz ilk etapta kitamizi kapatmakti. Biraz yavas baslasakta bizim icin durumlar suan gayet iyi durumda.

YAZIR: Bu dünyaya gelen bütün klanlar dünyayı kapatmayı hedefler ancak bizim amacımız bu değil. Ekibimiz bu dünyaya gelirken son kez bu oyunu oynayacağız ve bu oyundan zevk alacağız diye geldi. Hedefimiz oyundan olabildiğince zevk almak ve önümüze her kim çıkarsa yok etmek. Bizim bir anlayışımız vardır. Biz bir klanla düşman olursak o klana girmiş veya savaş başlayınca çıkmış olan her oyuncu her köy not edilir ve onlardan tek bir tanesi bile kalmayana kadar kadar savaş bitmiş sayılmaz.

EŞKİYA: hedefimiz tabiki word sonunda tek klan eşkiya olarak kalmak . bunun için oyunun belirli dönemlerinde belirli kademeleri geçmemiz gerekmektedir . oyun baslangıcında bulundugumuz kıtayı belirttik gelmek isteyen klanlar geldi tabiki bu savaş istegidir. bizce sonucta aynı kıtada diplomasi yapmak çok saçma olacagı için 1 aylık dönemi için istedigimizin biraz altında kaldık

SORU 3: Bulundugunuz bölge, bölge klanları, bölge oyuncuları hakkında duşunceleriniz nelerdir ?

TIM: bulundugum bölgede saglam klanlar var eski sörvırlardan tanıgımız klanlar ve eski iyi oyuncularda var tabiki buda oyuna ayrı bir zevk ve heyecan veriyor elbette

ARROW: Ana kitamizda olusan bolgesel klanlar, pek fazla zorlanacagimiz klanlar degil diye dusunuyorum. Oyunun basinda 7-8 klan ile bir olusum yaptiklarindan hala haritada durduklarini dusunuyorum.

Yan kitalarimizdaki Mega klani icin, cok iyi bir savas gectigini soyleyebilirim. Ancak her klani ile degil. Tek-tik-tuk klanlari icin. Klan diger maske ve system klanlari toplama klanlar. Strateji dahilinde bu klanlara dahil olmuslar. Ancak mega davet ile yan kitaya pokemon topu seklinde dagilmis ve basaerili bi dagilim yapmis.

Alt kitamizda ise, lodos klanlari ve Limit klanlari var. Suan icin limit ile herhangi bir savasimiz yok. Lodos ile savas icindeyiz. Toplama bir klan. Hirsla kurulmus ve sonucunun husran olacagi bir klan.

YAZIR: Bulunduğumuz bölgede 5 klan birliği var başkada klan yok bu klan birlikleri EŞKİYA, TİM, ŞAHİ, SANCAK ve tabiki biz YAZIR. Bölgenin geleceği hakkında konuşmak şimdilik erken bazı şeyler zamanla belli olur. 2-3 aya bölgede kim hakim çıkacak net şekilde belli olacaktır.

EŞKİYA: bölgemiz yeniden başla yaptıgımız zaman erken oldugu için çizdigimiz yay kısa kaldı bölge oyuncularından ziyade 0.5 birimlik hız onları test etmemize müsade etmiyor.

SORU 4: Bulundugunuz bölge dışında olan oyuncular ve klanlar hakkında duşunceleriniz nelerdir ?

TIM: bulundugumuz bölge dışındada eskilerden saglam klanlar var elbetde gün gelecek oyun geregi onlarlada savaş acacagız bu kacınılmaz onlar şimdiki durumdan daha güclü olacaklar elbetde bizde artık o zaman geldiginde iyi olan kazanacak

ARROW: Guneydoguda dejavu-Pasa savasini biliyorum. Kuzeydogu dunyanin en hizli kapanan kitasi olabilir. Eskiya cok iyi gidiyor. Kuzey batida favorim Armut olur.

YAZIR: Bulunduğumuz bölge dışını şimdilik takipteyiz o konu hakkında yorum yapmak için çok erken.

Ancak bir şeyi eklemek isterim. Bu dünyayı kapatacak klan bizim bulunduğumuz bölgeden çıkacaktır. Dünyadaki tüm klanlara bakarsak en iyiler bizim bulunduğumuz bölgede bunu görmemek mümkün değil.

EŞKİYA: üst üste açılan wordler we arada olucas clasic word sonrası tam kapasite bi word olmasada kalitenin de çok düşük olmadıgı bi word oyun zaman geçtikçe açılacak we şuanki düzenin tamamen değişecegini düşünüyorum ..

SORU 5: Bu dunyada klanınız haricinde gördugunuz favori klanlar kimlerdir ?

TIM: eşkıya ve usta klanları var bana kalırsa birde paşa klanı

ARROW: Eskiyayi goruyorum eger ki uzun sure devam ederlerse. Diger klanlarin ne kadar uzun kalacagini bilmiyorum. Armut ekibi iyi.

YAZIR: Bu dünyada favori klan olduğunu düşünmüyoruz. Hiç kimseye haksızlık yapmanın anlamı yok herkes bu oyuna emek veriyor ve en sonunda da en çok hakeden kazanıyo

EŞKİYA: önden giden klanlar haricinde çünkü uzun wadeli olarak görmüyorum sıkılıp bırakan cok olacaktır sabırla oynanan oyun oldugu düşüncesindeyim we bu sabır a bence en çok sahip olan klan paşa klanı

SORU 6: Bu dunyada kendiniz ve klanınız haricinde gördugunuz favori oyuncular kimlerdir ?

TIM: redkit - maraşal -sahadow gibi oyuncular var daha cok sayılabilir elbette

ARROW: Oyuncu olarak favorim yok. İlk 2 ay gecip oplar basladiginda hafiften sekillenir siralama ama suanda yok. Klanim dahil olsaydi SiyahGiyenAdam :)

YAZIR: Bu dünyada oynamasını bilen çok oyuncu var birini yazıp diğerini yazmamak haksızlık olur bu yüzden bu soru yoruma kapalı.

EŞKİYA: Xaereo, kendi klanım dısında seçmek zor =)

SORU 7: Genel olarak toparlarsak 32.Dunya bekleneni sizce verebildi mi memnuniyet açısından ?

TIM: beklentimin üstünde bir performns var hele klandışı destek ve hammadelerin fazla oluşu çok daha iyi bir performans ssaglıyor oyuncular acısından

ARROW: Su ana kadar veremedi gibi gozukuyor. Ya da bana oyle geliyor ama daha o kızgın savaslaeı goremedim.

YAZIR: Premium puan çekimi haricinde 32. dünya oynadığımız bütün dünyaların en iyisi konumunda.

Çünkü bu dünya oyun hızı yüksek, birim hızı yavaş, şövalye ve bayrak olan, asker gelişmesi kademe sistemine bağlı, gece bonusu olan ve kazanan klanın %80 dünya hakimi olması zorunluluğu olan bir dünya.

Bu saydığımız özelliklerle şunu görüyoruz ki oyun yapımcıları size bir dünya açacağız ve gün içerisinde herkes online olabilecek durumdayken savaşacaksınız demişler. Diğer 31 dünyadan farklı olarak bu dünya tamamen klanların ve oyuncuların birbirleri ile sürekli savaşması ve savaşmayanın kaybetmesi üzerine kurulmuş bir dünyadır. Buda online süresi yüksek ve savaşmayı seven herkes için iyi bir dünya demektir.

EŞKİYA: oyun hızının 2 olmasından dolayı memnuniyet daha agır basacagını düşünüorum çünkü oyun ne kadar hızlanırsa o kadar oyunun içinde kalıyorsunuz ve sıkılmıyorsunuz

SORU 8: Son zamanlarda gundeme gelen Premium kasarak gelişme konusunu bu dunya için nasıl yorumluyorsunuz ? Sizin bakış açınız ile premium ticareti olan bir dunya mı daha iyidir ? olmayan mı ?

TIM: bence premiyum kasmak oyuna denge getirmiyor oyuncular bu sorvırda hesap acıp premiyum kasıyor başka sorvırlarda oynuyorlar buda haksız rekabete yol acıyor bana kalırsa

ARROW: Bu konu bence cok fazla uzatilan bir konu. Bu pazar degisiminden sonra bu konuyu gundeme getiren, hem karnim doysun hem pastam dursun diye tembelimsi kisiden farksiz degildir. Herhangi bir dunyaya baslayip, 1 ay pre kasarak oynayan bir kisi, diger dunya icin 20k preyi rahatlikla kasabilir. Bu konuyu dillendiren kisilere 20k preyi verseniz 1 aya o preyi catir cutur harcayarakta bitirirler. Onemli olan pre harcamak degil, oyunculuktur. Bunun ornegini forumda Armuttan bir arkadas yasatti bize.Eger ki oynamak gibi bir niyet varsa, ortam varsa, preli dunya ya da degil farketmez bence. Onemli olan ortami ayarlamaktir.

YAZIR: Premium ile gelişen klanların ve oyuncuların ömrü 2-3 aydır, oyundan 2-3 ay zevk alır sonra yok olur giderler. Çünkü oyun açıldıktan 2-3 ay sonra oyunda kalanlar gelişmiş ve oynamayı bilenler olacaktır. O zamanda premiumla hızla gelişen kişiler oyun tecrübelerine bağlı olarak oyunda kalacak yada yok olacaktır.

Her halükarda bir insanın reel hayatta kazandığı rıskını ona hiç bir şey elde etmesini sağlamayan bir oyuna yatırması bizce tamamen yanlış bir durum.

EŞKİYA: bu soruda hedef alınan yerin neresi oldugu belli bu soruya şöyle cevap wermek daha dogru olacak premium da 1 en fazla 2 aylık bir avantaj saglandı dielim ama hedef ilk köyü almak ilk askeri kesmek ilk hafifi basmak ws bi sürü örnek werebiliriz yani oyun başında oluşan aksiyonlar 3 4 ay sonra belirlidüzeylere gelincidiginde bu premiumla saglanan avantajlar bitecektir o yuzden sizin önceliginiz nedir ilk köyü almakmı son klan olarak kalmakmı . bence son klan olarak kalmak =)

SORU 9: Son olarak 32. dunya oyuncu ve klanlarına söylemek istediginiz şeyler nelerdir ?

TIM: son olarak oyuncu arkadaşların bunun bir oyundan ibaret oldugunu hatırlamalarını hırsları ugruna birbilerini kırmadan sevyeli bir şekilde zevk alarak oyunlarını oynayıp eglenmelerini ve düşmanda olsa iyi dostluklar kurmalarını temeni ederek herkeze iyi eglenceli oyunlar dilerim

ARROW: Herkese basarilar diliyorum. Zevkli savaşlar sizinle olsun.

YAZIR: Bütün oyunculardan tek ricam vardır. Buda hiç kimsenin birbirine karşı kırıcı tavırlar içine girmeyerek düzgün bir şekilde görgü ve ahlak kurallarına uyarak oyun oynamasıdır. Çünkü bu sadece bir oyundur.Bu çalışmayı hazırlayan arkadaşımıza çok teşekkür ederiz. Güzel bir çalışma olmuş devamının gelmesi dileğiyle. 32. dünyanın bütün oyuncularına başarılar dileriz.

EŞKİYA: iyi seneler :D
bunun bir oyun oldugunu unutmadan zevk almaları için yapılması gerekenden fazlasını yapmasınlar ..

inacira

Kılıç Ustası
monatour ' a da dergiyi yaparsa olur bu iş :D :D

Videoları ben hazırlarım :p

DeletedUser49742

Ziyaretçi
Güzel konu gerçekten emeğinize sağlık . Aynı şekilde diğer Dünyaların da yapmasını diliyorum :) thumbup

DeletedUser36394

Ziyaretçi
Bu güzel paylaşımı yapan ve oluşmasında katkı sağlayan herkese teşekkürler. Çok güzel olmuş. :)

DeletedUser

Ziyaretçi
İlginiz için hepinize ayrı ayrı teşekkurler :p bu tarz çalışmaların , forum moderatörleri tarafından teşvik görmesi ayrı bir ilham konusu olacaktır. Özellikle Caduceus modum konuyu sabite alırsanız 31 için de bu çalışmayı yapmayı planlıyorum :p Alva modum sizde bu konuda destek oluranız sevinirim :D

DeletedUser

Ziyaretçi
Elinize sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş. :)

DeletedUser49742

Ziyaretçi
İlginiz için hepinize ayrı ayrı teşekkurler :p bu tarz çalışmaların , forum moderatörleri tarafından teşvik görmesi ayrı bir ilham konusu olacaktır. Özellikle Caduceus modum konuyu sabite alırsanız 31 için de bu çalışmayı yapmayı planlıyorum :p Alva modum sizde bu konuda destek oluranız sevinirim :D

Başarılı bir çalışma olmuş By-SiNSeR keşke herkes sizin gibi düşünse böyle yararlı konular açsa.. Konu sabitlenmiştir.

DeletedUser41180

Ziyaretçi
Sinser eline sağlık kardeşim :) Klanlar arasında bizde gelecek gören yok gerçi :D

DeletedUser

Ziyaretçi
Hepinize ayrı ayrı teşekkurler arkadaşlar, vakit buldukça devamı daha da guzelleşmiş bir şekilde gelecek. Saolun :)

FollowME

Casus
Eline sağlık reis diğer 6 klanida ekleyecek misin ? En azından bizim klan forumuna koy :)

DeletedUser36394

Ziyaretçi
Monatour'dan karşı hamle bekliyorum. Bence bu röportajın altında kalmaz. tt2

DeletedUser

Ziyaretçi
Eline sağlık reis diğer 6 klanida ekleyecek misin ? En azından bizim klan forumuna koy :)

Cevapları tamamlayamadık şuanda tamamlar tamamlamaz yayınlıcam :)

Monatour'dan karşı hamle bekliyorum. Bence bu röportajın altında kalmaz. tt2

Kuzeni, kuzene mi kırdırıyorsunuz sayın Alvarieker tt2 Hiç yakıştıramadım ! :cool:

Güzel olmuş emeğine sağlık :)

Teşekkurler hocam :)