pc bilgiisi olanlar buraya

• Konuyu başlatan DeletedUser32540
  • Başlangıç tarihi

DeletedUser32540

Ziyaretçi
anakartın üzerinde sata2 yazıyor ben buna sata3 hardikst taksam çalışırmı ?

DeletedUser47380

Ziyaretçi
donanım bilgim pek yok yanlış yönlendirmek istemem fakat ben daha önce sata2 ye 3 takıldığını hatırlıyorum, bence sorun çıkmaz ama yinede daha iyi bilen bir kişi varsa birde onun yorumunu al

DeletedUser47380

Ziyaretçi
bir yönetici birleştirirse sevinirim netten alıntıdır ;

Çalışır
Nasıl mı... Gayet güzel çalışır.
Açıklaması şöyle..
Sata bağlantıları fiziksel olarak aynıdır
Sata2 veriyolu 480Mbyte/sn ye kadar veri transferine uygundur (Değer yanlış ise kusura bakmayın)
sata3 veriyolu 3GB/sn ye kadar veri transferine uygundur
Alacağın harddisk özelliklerine göre 25 ila 50MB yazım hızına ve de yaklaşık 150 MB civarı okuma hızına sahip olabilir (bu değerler 7200RPM diskler içindir)
Dolayısı ile sata3 te olsa sata2 de olsa normal bir HDD ile aradaki fark pek fazla olmayacaktır.
Sadece yüksek devirli SCSI amaçlı yapılmış harddisklerde Tam verim için sata3 gereklidir.

DeletedUser32540

Ziyaretçi
bende araştırdım da tam net cevap bulamadım ama mantık olarak çalışması lazım açıkcası verim çokta önemli değil
çalışşın yeter..

DeletedUser24418

Ziyaretçi
çalışıyor sıkıntı yaşanmıyor :) verim konusunda da sıkıntı yaşamazsın :)

DeletedUser49742

Ziyaretçi
Çalışır sıkıntı olmaz fakat iyi verim alamazsın. Bende de Sata2 var fakat ssd Sata 3 istiyor. Ssd nin yazma ve okuma hızı 580mb. Benim sata 2 olduğu için 360mb/s okuyor ve yazıyor.

DeletedUser24418

Ziyaretçi
verim alır..pc nin özelliklerine de bağlı bu biraz..

DeletedUser32540

Ziyaretçi
anladım teşekürler... ozaman sata 3 ısmarlıyım ilerde anakart ı değişince hardisk değiştirmem gerekmicek bunu geçici olarak kullanıcam.
ilerde ssdli bi sistem toplucam

DeletedUser24418

Ziyaretçi
sata 3 alacağına anakart al daha mantıklı olmaz mı?

DeletedUser24418

Ziyaretçi
he bütçe yoksa sıkıntı..ama sata 3 alsan da kalıcı çözüm olmaz bir vakitten sonra yine aynı olur pc

DeletedUser32540

Ziyaretçi
anlamadın sen .. ben şimdi sata 3 alıcamki ilerde sağlam kasa toplarken sata2 den istediğim verimi alamam ama sata3 kullanırım ilerde

DeletedUser24418

Ziyaretçi
toplama kasa yapacaksın yani..anladım şimdi :)

sen sata 2 yerine sata 3 tak verim de alırsın kullanabilirsin de :) sıkıntı yok

DeletedUser32540

Ziyaretçi
yani ilerde toplarken tekrar hardsik almam şimdi alıcagımı takarım

DeletedUser24418

Ziyaretçi
aynen mantıklı hem denemiş olursun :) daha önce kasa kurdun mu peki

DeletedUser

Ziyaretçi
bir yönetici birleştirirse sevinirim netten alıntıdır ;

Çalışır
Nasıl mı... Gayet güzel çalışır.
Açıklaması şöyle..
Sata bağlantıları fiziksel olarak aynıdır
Sata2 veriyolu 480Mbyte/sn ye kadar veri transferine uygundur (Değer yanlış ise kusura bakmayın)
sata3 veriyolu 3GB/sn ye kadar veri transferine uygundur
Alacağın harddisk özelliklerine göre 25 ila 50MB yazım hızına ve de yaklaşık 150 MB civarı okuma hızına sahip olabilir (bu değerler 7200RPM diskler içindir)
Dolayısı ile sata3 te olsa sata2 de olsa normal bir HDD ile aradaki fark pek fazla olmayacaktır.
Sadece yüksek devirli SCSI amaçlı yapılmış harddisklerde Tam verim için sata3 gereklidir.

çift girişli olduğu için 2 kabloyla bağlarsanız x2 veri transferi hızı oluyor yani 3 yerine 6gb yapabiliyorsunuz ama normal pc'de fark edecek bişey olmaz :D