Gümüş Para

• Konuyu başlatan Faust X8
  • Başlangıç tarihi
Durum
Konu yanıtlara kapalı.

DeletedUser

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar,
Klanlara yeni bir renk katacağını düşünüyorum.Fikirlerinizi almak isterim.

Gümüş paradan kısaca bahsetmek gerekirse, belli bir miktar karşılığı(100 bin gümüş örneğin) altın paraya çevrilip misyoner basımında kolaylık sağlayacağını düşünüyorum.Gümüş para yine sarayda basılacak ve üretimi çiftlikten ayırdığınız miktar karşılığında değişecek.Daha da açmak gerekirse,

Saraya girdiğinizde gümüş üretimi için işçinizin olması lazım.Bu işçi kışladaki asker de diyebiliriz sadece çiftlikteki nüfusla ilgili.Örneğin çiftliğinizin 10 binlik nüfusunu gümüş üretimine veriyorsunuz ve saatlik 5000 bin gümüş üretiyorsunuz.(Bu oran değişebilir).Toplam 100 bin gümüş olduğunda 1 altın paraya çevirebiliyorsunuz.Detaylardan bahsetmek gerekirse,

1-Gümüş üretmek için öncelikle sarayın inşa edilmesi gerekiyor.Ve gümüş üretmenin kesin bir zorunluluğu yok.Sadece altın para basımını kolaylaştırır.
2-Ham madde deposu gibi gümüş havuzu olacak.Sarayda üretilen gümüşler burada birikecek.Ve oyuna zevk katan kısımı ise şöyle, gümüş havuzları tıpkı ham madde gibi yağmalanabilecek. Örneğin hafif atlı atlı 80 ham madde kapasitesine sahip bunun yanında 50(Değişebilir) de gümüş için kapasiteye sahip olacak.Bu da köyde ham madde olmasa bile gümüş için yine savaşların devam edeceğini gösterir ve oyuna daha da renk katacağını düşünüyorum.
3-En az 20 köy ya da 25 de toplam gümüş havuzu 20'i bulunca ve geçince pre karşılığı ortak gümüş havuzu sistemi açılabilecek ve A köyünde biriken gümüşleri B-C-D vs. köyleri de kullanabilecek.Normal şartlar altında A köyünde üretilen gümüş sadece A köyü için harcanabilecek. Bunun getirisi şöyle olucak. Gümüşü olan köy değer kaybetmeyecek ve her köy altın değerinde olacak.Ve pre kullanlar içinde güzel bir özellik olacak.
4-Gümüş havuzları için saray kurmaya gerek yok.Sadece üretim için saraya gerek vardır.Fakat sarayı olmayan bir köy,Sarayı olan ve gümüş üreten bir köyü yağmalarsa oradan gümüş olabilir.Ve gümüş havuzunda birikebilir.
5-Barbar köylerden gümüş toplanamaz.Sarayı olup sonradan barbar olsa bile.Çünkü barbar köyleri ölü köylerdir.

Kısa notlar, gümüş paranın oyuna kesinlikle renk katacağından eminim ama üretim için çiftlikten yararlanılması ne kadar doğru olur.Nedenini sorarsanız ilk köy alımları çok önemlidir ve kimse çifliğini bölmek istemez.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

DeletedUser52861

Ziyaretçi
Eğlenceli bir özelliğe benziyor, oyuna eklenmese bile bir etkinlik olarak düşünülebilir.
Yağmalanabilme yerine depo gibi ortak bir havuzda birikebilir. Yağmalanabilir olduğunda her köyün ayrı gümüş deposu olması lazım, yani misyoner gibi en önemli birimlerden birini yetiştiren binaya, hem gümüş üretimi hem gümüş depolama gibi özellik eklerseniz akademi epik bi binaya dönüşür :D

DeletedUser39894

Ziyaretçi
Dusunceniz guzel de bu oyunu sadeliginden dolayi oynayan bircok kisi var. Bayrak olan dunyalara bile talep dustu. Boyle birsey oyunu daha komplike hale getirir bence

DeletedUser43688

Ziyaretçi
Kardes bu fikri biryerlerden calip da bu oyuna monte etmediysen, sen birak bu oyunu falan uzaya Türk uzay üssünün projelerini çiz.

DeletedUser45265

Ziyaretçi
onlarca gümüş paradan 1 tane altın çıkması yerine mesela bi sonraki misyoner için basılması gereken altın 100 diyelim ve gümüş parayı altına çevirme şartını sağladığında 25 veya 50 gibi bi altına dönmesi daha güzel olur bence. kastığın gümüş paralar aynı köyde kalacak ama bunları harcarken köyler arası aktarma yapmak yerine hepsini tek köydenmiş gibi düşünerek altına çevrilmesi daha uygun olur..
böylece hem yağma yaparken sıkıntı çıkarmaz hemde kolayca değerlendirilebilir...

DeletedUser53916

Ziyaretçi
bu tür öneriler burda kabul olmaz. gidiceksiniz en direk yetkili kişilere yapıcaksınız. Çünkü oyunun gidişatını etkileyecek öneriler kabul olmuyor

DeletedUser

Ziyaretçi
Var öyle bir oyun. Hatta onun çakmaları da var :D Ona benzemisin bu oyunda...

DeletedUser51624

Ziyaretçi
Üstad, uğraşılmaz be böyle... Fikir güzel fakat, beni oyundan soğutur bu olay.

Durum
Konu yanıtlara kapalı.