Diplomasi hamleleri ve adamlık üzerine söyleşiler

• Konuyu başlatan auch
  • Başlangıç tarihi

DeletedUser

Ziyaretçi
Kaypak ya da delikanlı olabilir bir insan ama o insan müttefikkende kaypaktır ya da delikanlıdır. O insanın kişiliğini aradaki diplomasi belirlemez ki. Aslında kişi, yanlış insanlara güvenmesinin cefasını çekmektedir bir nevi. Yani hatayı kaypak birine güvenen kişi yapmıştır. Ancak bu dediğim her diplomasi bozanın kaypak olduğu anlamına da gelmez. Oyunda o kadar çok değişken var ki, verdiğiniz bir kararın tek bir sonucu olmuyor. Bir sürü sonucu var. Belki gerçekten hayatında karakterli bir insan tüm bu süreç içerisinde aldığı bir çok kararın altında ezilmemek için veya başka haklı bir sebeple gerçekten zorunluğu olduğu bir hamle yapıyor ve forumda karaktersiz diye saldırıya uğruyor. Ya da normalde kaypak bir adam çıkarları tamamen müttefikliğin devam etmesine dayanıyor ve müttefikliği bozmuyor bunun sonucunda delikanlı adam oluyor. Bence yanlış.

Karakterini oyundan anlayabileceğin insanlarda var anlayamayacaklarında var, çünkü bazı insanlar burada kendilerine tamamen farklı bir dünya yaratmış durumdalar. Reelde hiçbir niteliği olmayan burada başarı yakalamış insanların davranışlarından kişiliğini çıkartamazsın. Çünkü o insan burada kendine sahte bir kimlik edinir, güçlü gözükmeye çalışır ve bunu lekelemeye çalışan kişilere var gücüyle saldırır. Çünkü adamın gerçekliği aslında oyun olmuştur.

İnsanlar birbirini sözlerine ve davranışlarına göre tanır. Ama karakter sadece bunlar değildir. İnsanın içinde kalmış bir çok cevheri olabilir. Yanlış yerde yanlış zamanda karşılaşılmış olunabilir. Dolayısıyla sadece oyundaki bir diplomasi hamlesine göre insanların karakterini analiz etmek çok sağlıklı değildir.

DeletedUser

Ziyaretçi
sefa, biz seni ders çalış sınavlarını başarı ile tamamla diye derslerinle başbaşa bıraktık ki avukat olasın diye. sen gitmiş strateji ve insan psikolojisine dalmışsın :) bu yazıyı her gün 1 defa oim atsalarda oyuncular her açılan savaşa kin güderek koşmaya, her sonlanan müttefikliğin ardından karşı tarafa sövmeye kendini haklı göstermeye, her yeni diplomasiden sonra da ahiretlik edalarıyla sevinmeye devam edecek. bu platform böyle;

Gol atmak için taktik değiştiren teknik direktör takımı golü atarsa omuzlarda o gol direkte patlarsa ayaklar altında kalmaya mahkumdur burası Türkiye kardesim burada günü kurtaranlar kahraman, yarını düşünüp kararını ileriye dönük alanlar ise işe yaramaz paçavra ilan edilir :)

Kütüphanedeyim dede, çalış çalış kafam şişti biraz kafamı dağıtayım dedim :)

DeletedUser53916

Ziyaretçi
1 bende adanada yaşıyorum bu yüzden söyledin dikkatli olmak lazım diye
2 ye gerek yok heralde xd

Lloyd

Casus
kafayı dağıtmanın milyon türlü yolunu sana whatsapp'tan yazayım diyeceğim aklı başında, eli yüzü düzgün gün görmüş bi adamsın en iyisi ben sana anladım kardeşim diyim belki başkaları da anlar :)

DeletedUser39894

Ziyaretçi
Kaypak ya da delikanlı olabilir bir insan ama o insan müttefikkende kaypaktır ya da delikanlıdır. O insanın kişiliğini aradaki diplomasi belirlemez ki. Aslında kişi, yanlış insanlara güvenmesinin cefasını çekmektedir bir nevi. Yani hatayı kaypak birine güvenen kişi yapmıştır. Ancak bu dediğim her diplomasi bozanın kaypak olduğu anlamına da gelmez. Oyunda o kadar çok değişken var ki, verdiğiniz bir kararın tek bir sonucu olmuyor. Bir sürü sonucu var. Belki gerçekten hayatında karakterli bir insan tüm bu süreç içerisinde aldığı bir çok kararın altında ezilmemek için veya başka haklı bir sebeple gerçekten zorunluğu olduğu bir hamle yapıyor ve forumda karaktersiz diye saldırıya uğruyor. Ya da normalde kaypak bir adam çıkarları tamamen müttefikliğin devam etmesine dayanıyor ve müttefikliği bozmuyor bunun sonucunda delikanlı adam oluyor. Bence yanlış.

Karakterini oyundan anlayabileceğin insanlarda var anlayamayacaklarında var, çünkü bazı insanlar burada kendilerine tamamen farklı bir dünya yaratmış durumdalar. Reelde hiçbir niteliği olmayan burada başarı yakalamış insanların davranışlarından kişiliğini çıkartamazsın. Çünkü o insan burada kendine sahte bir kimlik edinir, güçlü gözükmeye çalışır ve bunu lekelemeye çalışan kişilere var gücüyle saldırır. Çünkü adamın gerçekliği aslında oyun olmuştur.

İnsanlar birbirini sözlerine ve davranışlarına göre tanır. Ama karakter sadece bunlar değildir. İnsanın içinde kalmış bir çok cevheri olabilir. Yanlış yerde yanlış zamanda karşılaşılmış olunabilir. Dolayısıyla sadece oyundaki bir diplomasi hamlesine göre insanların karakterini analiz etmek çok sağlıklı değildir.

Hırsızın hiç mi suçu yok hakim bey? :) Ben kendi adıma kurduğum veya içinde bulunduğum müttefiklerin hiçbirinden kazık yemedim. hatta w14ü siz hakettiniz, biz silelim diyip dünya da çok büyük oranda hakimiyet sağlamalarına rağmen , silip w yi bize bırakan MİR klanı gibi dostlarım oldu.

Bunlar öncelikle çıkar ilişkisi üzerine kurulursa , kurulan birliğin batması haktır ve de batacaktır. He hayat felsefesine bakarsan evlilik bile çıkar ilişkisinden ibaret bişeydir. Ama temel taşı bunun güvendir. Dün tanıştığın adamla bugün müt olalım yarın savaşalım olayına ben her zaman karşı olmuşumdur ve de bugüne dek doğan hatalar da hep de bundan doğmuştur.

Bende senin yanlış yerde yanlış zamanda yanlış kişi şeklinde olan tezine katılamıyorum. Burada oyun oynayan kaç kisi kaldık, hele ki şu forumda tanınmayan kaç adam var ? Herkes ufak bi araştırmayla kimin burda ne olduğunu rahatça öğrenebilir. Yanlış zaman ya da yanlış şekil diyebileceğimiz bişey de yok, basit bi web oyunu var. kendi sayını yükseltmekle uğraşıyosun, netice bundan ibaret. Yaptığın iş , belli ya da yapacağın taktiklerde belli komplike bi oyun değil bu netice itibariyle.

He şu konuda haklısın, dün tanıştığına bugün arkasını dönen hata yapmıştır. Globalleşen dünyanın getirileri malesef bu yönde keşke olmasaydı. Ama insan psikolojisinin anne karnında başladığını düşünürsek, böyle dandik bi oyunda hile yapan ,sözünden dönenin pskolojisinde buna yatkınlık vardır. Ve de ben o adama kaypak derim :)

Yanlış anlaşılmasın bozulan diplomasilere değil bu sözlerim, sözünden dönenlere ve de hilecilere :) Yine söylüyorum bu benim düşüncem, herkesin kendine ait fikri ayrıdır saygı duyarım.

iyi geceler
iyi forumlar dilerim

DeletedUser

Ziyaretçi
Dünyanın kazananı kim bilmiyorum ama dansözü ACEMİ KLANI

Son düzenleme bir moderatör tarafından:

DeletedUser

Ziyaretçi
Hırsızın hiç mi suçu yok hakim bey? :) Ben kendi adıma kurduğum veya içinde bulunduğum müttefiklerin hiçbirinden kazık yemedim. hatta w14ü siz hakettiniz, biz silelim diyip dünya da çok büyük oranda hakimiyet sağlamalarına rağmen , silip w yi bize bırakan MİR klanı gibi dostlarım oldu.

Bunlar öncelikle çıkar ilişkisi üzerine kurulursa , kurulan birliğin batması haktır ve de batacaktır. He hayat felsefesine bakarsan evlilik bile çıkar ilişkisinden ibaret bişeydir. Ama temel taşı bunun güvendir. Dün tanıştığın adamla bugün müt olalım yarın savaşalım olayına ben her zaman karşı olmuşumdur ve de bugüne dek doğan hatalar da hep de bundan doğmuştur.

Bende senin yanlış yerde yanlış zamanda yanlış kişi şeklinde olan tezine katılamıyorum. Burada oyun oynayan kaç kisi kaldık, hele ki şu forumda tanınmayan kaç adam var ? Herkes ufak bi araştırmayla kimin burda ne olduğunu rahatça öğrenebilir. Yanlış zaman ya da yanlış şekil diyebileceğimiz bişey de yok, basit bi web oyunu var. kendi sayını yükseltmekle uğraşıyosun, netice bundan ibaret. Yaptığın iş , belli ya da yapacağın taktiklerde belli komplike bi oyun değil bu netice itibariyle.

He şu konuda haklısın, dün tanıştığına bugün arkasını dönen hata yapmıştır. Globalleşen dünyanın getirileri malesef bu yönde keşke olmasaydı. Ama insan psikolojisinin anne karnında başladığını düşünürsek, böyle dandik bi oyunda hile yapan ,sözünden dönenin pskolojisinde buna yatkınlık vardır. Ve de ben o adama kaypak derim :)

Yanlış anlaşılmasın bozulan diplomasilere değil bu sözlerim, sözünden dönenlere ve de hilecilere :) Yine söylüyorum bu benim düşüncem, herkesin kendine ait fikri ayrıdır saygı duyarım.

iyi geceler
iyi forumlar dilerim

Herkes aynı şekilde düşünmek zorunda değil tabi ama düşüncelerini uygun bir dille belirttiğin için teşekkür ediyorum.
İyi geceler :)

inacira

Kılıç Ustası
Çok konu birikmiş hepsinin tek tek okuyamıyorum da bu ilgimi çekti :D

Biri geçen tartışmaları özetlerse bende dahil olabilirim tt2

Şaka bir yana gayet güzel bir başlık olmuş.Uzun uzun aynı şeyleri yazmaya gerek duymuyorum ne de olsa herkes yine istediğini anlayacak.

O yüzden bırakalım isteyen istediği gibi düşünsün.

DeletedUser53831

Ziyaretçi
Dünyanın kazananı kim bilmiyorum ama dansözü ACEMİ KLANI
acemi klanı sana ne yaptıda bu kuyruk acın var... yeter artık ... yazı yazmam ben ama bana bile yazdırdın tebrik ederim ... her forumda açılan konulara acemi şöledir acemi böledir acemi size şunu yapacak bunu yapacak burdan su getirecek şurdan şuraya sürüklicek felan diyorsun ... ya cidden kanında 150 promil alkol var 1 haftadır ayıkamadın ya da okadar büyük kuyruk acın var ki sindirilemiyecek türde ...

DeletedUser57691

Ziyaretçi
acemi klanı sana ne yaptıda bu kuyruk acın var... yeter artık ... yazı yazmam ben ama bana bile yazdırdın tebrik ederim ... her forumda açılan konulara acemi şöledir acemi böledir acemi size şunu yapacak bunu yapacak burdan su getirecek şurdan şuraya sürüklicek felan diyorsun ... ya cidden kanında 150 promil alkol var 1 haftadır ayıkamadın ya da okadar büyük kuyruk acın var ki sindirilemiyecek türde ...

Olm bunlar klantroller tt2 ne desen boş çıkarı var , anlamaz :)

DeletedUser53916

Ziyaretçi

Ulan adam hakkaten hiç yazmamış 2 senedir adama post attırmışsın. Vallahi helal. Allahım nelere kadirsin.

Yıllardır bu oyunu oynayıp, oyunun mantığını kavrayamayanlar %50'den fazladır.

Her dünyada şu cümleye denk gelmişsinizdir: "1000 kişinin 1 kişiyi öldürmesi trajedi 1 kişinin 1000 kişiyi öldürmesi stratejidir"
Bu cümlenin anlamı büyük, ama anlamını kavrayamayan çoktur (Cümle düşüklüğü veya anlam bozuklupu yaptım ama hayırlısı). Bu cümlenin anlatmak istediğini anladığını zannedip, forumda farkında olmadan tersi şekilde yazanlar da mevcuttur.

Bir oyuncu, bir klan oyun başında boş köyleri hiç savaşmadan yakalayıp hızla geliştiğinde diğerlerinden büyük avantaj sağlar. Düşman potansiyeli olabilecek Sefa klanı foruma girer başarılarına gölge düşürmek için Selami klanına "Siz hiç savaşmadan geliştiniz, biz hep savaştık" vb. yorumlar yazmaya başlar.

Burada ortaya iki farklı bakış açıcı çıkıyor;
1. Sefa klanı çok yırtıcı bir klan. Savaşıyor, savaştıkça çevresine korku salıyor. Ama klan büyümesi yavaş gidiyor.
2. Selami klanı çok pasif takılıyor, boş köyleri yakalayarak hızlıca kayıpsız büyüyor.

Savaşan oyuncular birinci bakış açısını seçer. Oyunun mantığını kavrayan, iliklerine kadar hissedenler ikinci bakış açısını seçer.

*

Klanların diplomatik hamleleri de bakış açılarına göre şekillendirilir.

Selami klanı oyunu kazanmak için her yok mubahtır mantığına göre hareket ediyor.
- Düşman klanlarına veya düşman potansiyeli olabilecek klanlara casus sokar.
- Önceden operasyonlarını öğrenmeye çalışır.
- Düşman klanların içerisindeki oyuncularını kullanarak klan içerisinde huzursuzluk çıkararak klan yönetimlerinin güvenlerini sarsar.
- Yeri gelir düşmanlarıyla strateji gereği müttefik olur, yeri gelir müttefikleriyle aniden düşman olur, vurur.

Sefa klanı tam güven politikasıyla hareket eder.
- Müttefiklere verilen sözler asla bozulmaz. Müttefikliğin bile bozulması düşünülemez.
- Sürekli savaşarak köyler alınmaya çalışılır. Önemli olan savaşmaktır.
- Casus kullanmak bunlara göre değildir.

Bu iki klanı göz önünde canlandırdığınızda Selami klanı çok antipatik geliyor, Sefa klanı ise çok cana yakın geliyor.
Herkes Sefa klanının dünyayı kapatmasını ister ama dünyayı kapatmaya Selami klanı daha yakındır.

Sun Tzu "En iyi savaşçı savaşmadan kazanandır" demiş 2500 yıl önce. Bu felsefeye göre Selami klanı daha mantıklı hareket etmiş olmuyor mu?

Selami klanı etik olmayan şekilde hareket ederken, müttefik veya düşmanları bu hamleleri düşünemeyip, hareket edememişse bunun suçlusu Selami klanı mı olur?
Selami klanı oyun başından beri her türlü olasılıkları göz önünde bulundurup, ona göre hareket ediyorsa bu yönetimlerini başarılı saymaz mı?

Sefa klanı müttefik klanına yüzde yüz güveniyorken aniden sırtına yiyeceği hançeri hesaplayamamışsa bu yönetimlerini başarısız saymaz mı? Foruma gelip müttefik klanlarına laf atmadan önce kendi yönetimlerini eleştirmeleri gerekmiyor mu?

DeletedUser

Ziyaretçi
Geçen ay aynı mevzuları konuşmuştuk başlığı açmam sana da bir fırsat oldu :) Ama insanlar henüz benim söylediklerimi kabullenememişken senin söylediklerini kabullenmeleri mümkün değil :) çok radikal yazmışsın biraz daha bekleseydin keşke abi :)

BirDost*

Ağır Atlı
Hayatla bağdaştırdığında her ne kadar bu mantık bana iğreti gelsede burda mevzusu geçen bir savaş stratejisi oyunu olduğu için bu pencereden bakarak Selaminin yazdıklarına katılıyorum. Ancak sırf bu bir oyun sanal bir alem olduğu içinde sırf kazanma hırsı ile bu tür yollar izlemek ne kadar insaflı olur orasınıda vicdanlara bırakmak gerek.

Evet bir oyun arenası burası ancak reelden vakit ayırıp reeldeki kişinin hayatıyla oturuyoruz bu oyun başına bu yüzden burda alınan kararların reeldeki tutumların bir yansıması olduğunu düşünüyorum bende.

Bu sanal ortamda olası kazanma ihtimali için güvensizlik sinyalleri veren birisinin reelde daha gerçek kazanma hırsı için hak yemeyi göze alabileceğini öngörebilirim.

Yani demek istediğim reeldeki karakterler yansıyor bu oyuna bu kaçınılmaz birşey. Ortaya konan icraatlarında bu gözlemden değerlendirilmesi abes değil. ama bunu diyor oluşum birbirinize hakaret etmenizin çirkinliğine bir dayanak değil.

DeletedUser

Ziyaretçi
Oyuna giren herkes kazanmak istiyor, hiç ben köyümü biraz geliştirip kaptırmak istiyorum diyen birini duydunuz mu ? Herkesin amacı kazanmak ama en doğru stratejiyi uygulayan klan kazanıyor. Kazanan klanı tebrik edenlerin sayısı ise çok nadir genelde herkes kendi mağlubiyetinin üzerini karşısındakinin zaferini karalayarak örtmeye çalışıyor.

Madem gerçek hayatla kıyaslama yapıyoruz gerçek hayatta bu oyunun karşılığı savaştır. Mesela Kurtuluş Savaşında Ermeniler saf değiştirmiş ve içeriden bizi vurmaya başlamıştır. Ya da Araplar saf değiştirip bize karşı ayaklanmıştır. Bugün kime sorarsan sor bu milletlere hain gözüyle bakar. Onların açısından baktığında kendi devletlerini kurmak için mücadele etmişlerdir. Bizde Uygur Türklerinin Çinde nasıl ayaklanıp tekrar devlet kurduğunu ya da Malazgirt savaşında -yanlış hatırlamıyorsam- peçeneklerin saf değiştirip bize katılmalarını anlatırken hiçbir şekilde hainlik düşüncesinin oluşmadığını tamamen kahramanlık destanları gibi anlatıldığını görürüz. Mücadeleler aynı ancak Tarih hep milletlerin kendi gözünden yazıldığı için görüşler tamamen farklı. Bugün forumdaki muhabbetlerde bu şekilde farklılık gösteriyor işte. Kazananlar yaptıklarını kahramanlık olarak zarar görenler yapılanları hainlik olarak nitelendiriyor.

Tarihle ilgili yazdıklarım sonucunda da tartışma çıksın istemiyorum. Türküm, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım sadece örnek biraz daha can yakıcı olursa daha etkili olur diye düşündüm.

DeletedUser

Ziyaretçi
Dünyalar kapatılır yeni dünyalar açılır,dansözlük baki kalır...

Anladım zaten o gün konuştuklarımızı yazdığını :) Bende dayanamadım yazdım, geçtim :D

*
Oyunda yapılanların hayattaki kişiliğin yansıması olduğu fikri yüzde 50 yanlış.
İlk yüzde 50 kısım bunları düşünerek, mantık çevresinde klan menfaatine yapar. Yaptığı her hamleyi planlar, attığı her adımı planlayarak yapar.
İkinci 50 kısım gerçekten karakterini yansıtır.

Çok başarılı bir şirketin ceosu şirket içerisinde sert, disiplinli, hatayı affetmeyen birisidir. Şirket içerisinde çalışanları kendi aralarında "Allah bu adamın eşine, çocuklarına sabır versin" der. Gel gör ki aynı insana tatilde denk gelseniz kişiliği tamamen farklıdır. Kendini eşi ve çocuğuna adamış bir kişilik gösterir. Bu kişinin sosyal hayatında yer alan samimi arkadaşıyla muhabbet ettiğinizde size muhtemelen şunu der "Bakmayın şirkette öyle davrandığına, bir tanısanız ne kadar iyi bir insan olduğunu görürsünüz". Size bu cümle düşman klanda hakaret ettiğiniz oyuncuyu tanıyan ortak arkadaşınızın "Bir tanısan çok iyi biri, bunları demezdin" demesine benzemiyor mu?

Burada olay; tamamen başarı için neleri yapıp, nelerden vazgeçmeye hazır olduğunuzdur. Bu da düşünme, anlama, kavrama, durum değerlendirmesi gerekir. Atılan adımlar diğer insanlara sert gelse de başarı için yapılmaya mecburdur. Biraz empati yaptığınızda durumun bu şekilde olduğunu anlayacaksınız.

*
Yaptığım yorumların sert, etik olmadığının farkındayım. Fakat olaya geniş açıdan bakıldığında durum bunları göstermektedir.

DeletedUser

Ziyaretçi
Anladım zaten o gün konuştuklarımızı yazdığını :) Bende dayanamadım yazdım, geçtim :D

*
Oyunda yapılanların hayattaki kişiliğin yansıması olduğu fikri yüzde 50 yanlış.
İlk yüzde 50 kısım bunları düşünerek, mantık çevresinde klan menfaatine yapar. Yaptığı her hamleyi planlar, attığı her adımı planlayarak yapar.
İkinci 50 kısım gerçekten karakterini yansıtır.

Çok başarılı bir şirketin ceosu şirket içerisinde sert, disiplinli, hatayı affetmeyen birisidir. Şirket içerisinde çalışanları kendi aralarında "Allah bu adamın eşine, çocuklarına sabır versin" der. Gel gör ki aynı insana tatilde denk gelseniz kişiliği tamamen farklıdır. Kendini eşi ve çocuğuna adamış bir kişilik gösterir. Bu kişinin sosyal hayatında yer alan samimi arkadaşıyla muhabbet ettiğinizde size muhtemelen şunu der "Bakmayın şirkette öyle davrandığına, bir tanısanız ne kadar iyi bir insan olduğunu görürsünüz". Size bu cümle düşman klanda hakaret ettiğiniz oyuncuyu tanıyan ortak arkadaşınızın "Bir tanısan çok iyi biri, bunları demezdin" demesine benzemiyor mu?

Burada olay; tamamen başarı için neleri yapıp, nelerden vazgeçmeye hazır olduğunuzdur. Bu da düşünme, anlama, kavrama, durum değerlendirmesi gerekir. Atılan adımlar diğer insanlara sert gelse de başarı için yapılmaya mecburdur. Biraz empati yaptığınızda durumun bu şekilde olduğunu anlayacaksınız.

*
Yaptığım yorumların sert, etik olmadığının farkındayım. Fakat olaya geniş açıdan bakıldığında durum bunları göstermektedir.

Bir insanın yaşayıp yaşamadığını anlamak için nabzına değil onuruna bakın;duruyorsa yaşıyordur.(CheGuevera)
Başkana dünya sonuna kadar kalacağıma söz vermesem silip gidicem hesabı,kazansınlarda sevinsinler :)
Son olarak dizlerimizin üstünde yaşamaktansa AYAKTA ölmeyi tercih ederiz...

DeletedUser

Ziyaretçi
Bir insanın yaşayıp yaşamadığını anlamak için nabzına değil onuruna bakın;duruyorsa yaşıyordur.(CheGuevera)
Başkana dünya sonuna kadar kalacağıma söz vermesem silip gidicem hesabı,kazansınlarda sevinsinler :)
Son olarak dizlerimizin üstünde yaşamaktansa AYAKTA ölmeyi tercih ederiz...

Hocam sana kimse onursuz ol demiyor zaten Onurlu ol verdiğin sözleri tut, ama karşındakine tamamen bel bağlama. Karşındaki bir gün diplomasiyi bozduğunda gelip bu forumda karaktersizsiniz siz diye ortalığı yıkma diyoruz. Çünkü insanlar artık bu tarz muhabbetlerden sıkıldı.

DeletedUser

Ziyaretçi
Hocam sana kimse onursuz ol demiyor zaten Onurlu ol verdiğin sözleri tut, ama karşındakine tamamen bel bağlama. Karşındaki bir gün diplomasiyi bozduğunda gelip bu forumda karaktersizsiniz siz diye ortalığı yıkma diyoruz. Çünkü insanlar artık bu tarz muhabbetlerden sıkıldı.

Verdiğin sözleri tut diyorsun karşıya bel bağlama diyorsun zeka problemin mi var acaba ?