Video Paylaşım Alanı

• Konuyu başlatan Hestai
  • Başlangıç tarihi

Art Of War*

Hafif Atlı

sonuna kadar izleyen gerçkenten bordo berelidir.

@Ortalama Biri , karbonhidrat döngüsü hakkında ne düşünüyorsun? Ben de protein diyeti yapmıştım 1 gün ekmek vardı 1 gün yoktu 2 haftada 7-8 kilo vermiştim. sporla beraber diyet bittikten sonra da kilo almamıştım, metabolizmayı 1.5kat yükseltmişti.

Ortalama Biri

Misyoner

sonuna kadar izleyen gerçkenten bordo berelidir.

@Ortalama Biri , karbonhidrat döngüsü hakkında ne düşünüyorsun? Ben de protein diyeti yapmıştım 1 gün ekmek vardı 1 gün yoktu 2 haftada 7-8 kilo vermiştim. sporla beraber diyet bittikten sonra da kilo almamıştım, metabolizmayı 1.5kat yükseltmişti.

Arada izliyorum bu adamı. Bazen abartıyor ama en azından bilimsel çalışmaları araştırıyor. O açıdan iyi.
Şu anda verdiği kaynaklara bakıyorum. Mesela ilk verdiği Leptin seviyesi ile ilgili araştırma 10 kişi üzerinden ve uzun süreli değil 3er gün farklı diyet uygulanmış. Yani uzun süreli diyette nasıl bir etkisi olduğu ile ilgili bir yargıya ulaşmak daha sağlıklı olacaktır.
Bir de söylediği şeylerin ve verdiği makalelerin çoğu sporcu beslenmesinde söylenen şeyler oluyor. Mesela egzersizden sonra kas yıkımı olduğu ve yerine tekrar kas yapımı için protein alınması gerekir. Bunu da desteklemek için vücutta hızlı bir şekilde dağılması için karbonhidratlarla beraber tüketilmesi istenir. Mesela spordan hemen sonra yarım saat içinde protein alın yoksa kas kaybı olunur denir bunun için de. Hatta genelde muzlu süt içilir. Sütteki proteinler ile muzda da şeker olduğu için proteinlerin daha çabuk kas onarımı ve yapımına yardımı olur. Bunları çoğu spor salonları da söyler fakat şöyle bir durum var. Yapılan araştırmalar genelde profesyonel sporcular içindir. Yani spor salonunda yapılan egzersizlerde pek bir önemi yoktur. Egzersiz sonrası o protein alınmasa bile kas gelişimi olur.
Bu adamın söylediği yöntemi (Karbonhidrat döngüsünü) benzer şekilde diyetisyenler genelde kullanıyor. Özellikle kilo verme durduğu zamanlarda kaloriyi arttırıp vücudu şaşırtıyorsun. Bu diyet tarzında ise bunu devamlı yapıyorsun.
Mesela videonun bir kısmında 2 gün normal kalori 2000 kalori alıp sonrasında %70'ini alın(1400) diyor. Bunu sadece karbonhidrat döngüsünde değil diğer diyet tarzlarında da yaparsan yine kilo verirsin. Önemli olan hangi diyet tarzı sana uygun?

Ayrıca geçen sene yapılan bir araştırma vardı. Diyetisyenler ve doktorlar bu popüler diyetler içinde en sağlıklı olanını seçmişlerdi. En yüksek oran Akdeniz tipi beslenmeyi öneren Akdeniz Diyetiydi.
Bu adamın söylediği 50 gr karbonhidratlı beslenmeyi uygulayabilecek kişi sayısı az. Çünkü toplumda ekmek-pilav-makarna-çorba gibi yiyecekler önemli bir yer kaplıyor. Tabii yapmak isteyen için güzel bir diyet tarzı onu da söyleyeyim.

Geçenlerde de mesela 1 tane tek yumurta ikizine uygulanan diyet vardı. Birisi vegan besleniyor, diğeri etle daha çok besleniyordu. Vegan'ın yağ oranı düşerken diğerinin kas kütlesi artıyordu. Yani demek istediğim ne yapmak istediğine göre beslenmeni düzenlemen gerekir. Doğru diyet yoktur, kişiye uygun diyet vardır bu yüzden de.
Bu arada yukarıda 10 kişide araştırmışlar deyip iki kişilik örnek verdim fakat tek yumurta ikizi üzerinde ve 12 hafta boyunca denenmiş bir araştırma ile 10 farklı genetik ve 3er günlük diyet arasında da fark var.