Premium Puan>Klanlar

Durum
Konu yanıtlara kapalı.

bolotcan

Kılıç Ustası
Yazım uzun olacak arkadaşlar, kendimce sorun olarak gördüğüm bazı noktalara değinmek istedim. Belki ortak olarak herkes fikrini belirtir ve bu durum ile ilgili bir çözüme ulaşılabilir.

Herkesin bildiği üzere oyundaki premium puan seçeneği ile oyuncular daha güzel bir oyun tecrübesi yaşayabiliyor. Premiumu almaya paranız yetiyorsa eğer. Çevrenizdeki diğer oyuncuların aldığı premium miktarına eş değer almalısınız ki aranızdaki uçurum çok açılmasın, tabii ki miktar kişinin kendi isteğine kalmış. Ama rakip oyuncu ile arasındaki uçurumun çok açılmaması için alma gereksinimi duyuyor oyuncular. Bakıyor rakibi aldı başını gidiyor bu sefer oyuncu da diyor ki ben de alayım. Hırs yapıyor.

Premium puanı çevresindeki diğer oyuncular kadar alamayan oyuncular, veya premium puan İLE oyunun oynandığı normal worldleri sevmeyen oyuncular klasik worldleri tercih ediyor. Çünkü herkes biliyor ki böyle dünyalarda önemli olan oyunculuk, cebindeki para değil. Normal worldlerdeki premium puan artısını bilerek oyuna giriyor herkes. Çevresine göre premium harcıyor bulunduğu topluluktaki oyunculara göre alıyor veya almıyor.

Şimdi geçtiğimiz günlerde klanlar topluluğunda worldlerin hızlı kapanması, aile klanı olunması, herkesin birbirini tanımasından kaynaklı böyle bir kalabalık olduğu ile ilgili bir konuşma oldu. Tabii ki çözüm bulunamadı. Hatta @Pressman* bu konu ile ilgili çok güzel bir yazı yazdı.

Bu linkten ulaşıp okuyabilirsiniz. Sorunu özetlemek gerekirse oyuncu sayısının azlığına bağlıyor ki bence tam olarak da sorun bu. Peki neden oyuncu sayısı artmıyor veya artıyor ama yeni gelen oyuncular oyuna tutunamıyor? İstatiksel olarak konuşamayacağım, ama mevcut durum bunu gösteriyor bize.

Bu yazıyı yazma sebebim ise yeni oyuncu sayının neden yükselmiyor oluşu veya benim gibi aktif olarak oyunu takip eden oyuncuların neden oyundan soğuduğu.

Yeni açılan performans dünyasında, Premium ile bina süresi kısaltma özelliği gayet hoş. Bunluk bir derdim yok. Ki bence olmasaymış tam olarak klasik gibi olsaymış daha güzel olurmuş. Ama bunun üstüne bir de akademiden "ek misyoner alanı açmak" için 100 premium puan istenmesi artık benim canıma tak ettirdi. Ben anlıyorum ki bu oyunu parası olanlar oynasın parası olmayanlar eşit koşullarda oynamasınlar klasik dünyaları beklesinler. Klasik dünya sayıları az olunca oyuncu normal dünyaya girmek istiyor, e ama kalabalık girmezse ise "pre babaları" tarafından çok rahatlıkla ezileceğini biliyor ve bu sebeple kalabalık giriyor. Ya da hiç girmiyor klasik dünyayı bekliyor.

Aynı zamanda worldlerin hızlı kapanma sorunsalı. Eğer tarafınızda bir pre babası yoksa maalesef dünya kapatmak sizin için çok zor bir yol. Adam bakıyor çevresindeki oyunculara diyor ki başka world daha kalabalık gireriz daha çok preyle gireriz öyle kapatmaya oynarız diyip, oyundan çekiliyor. Çünkü rakip oyuncular, daha fazla premium puan harcayabiliyor. Normal worldlere herkes premium puan gerçeğini kabullenerek giriyor. Ben de alıyorum ben de kullanıyorum. Ama oyun başı bir bakıyoruz adam almış başını gitmiş, e ben neden daha fazla pre harcıyım ki?

Bu duruma, dengesizliğe çözüm olarak daha fazla klasik dünya açılması gerektiğini düşünüyorum. Veya anket yapılabilir "normal dünya mı açılsın klasik dünya mı?" Klasik dünyaları da yavaş hızlarda yaparsınız sorun çözülür. Para değil, tecrübe konuşur.

Teşekkür ederim eğer buraya kadar okuduysanız.
Bulut

Eklentiler

• a9cc8c7e-6beb-4fbc-9b89-a6f064d2d574.jpg
    a9cc8c7e-6beb-4fbc-9b89-a6f064d2d574.jpg
    101,4 KB · Görüntüleme: 56

EnesKOSOVA1

Yasaklı
Bu özelliğin var olup daha önce belirtilmemiş olmasına üzüldüm. İnsanlar planlarını buna göre yapabilirdi. Aynı şekilde hızın 4 olduğu ama hammadde üretiminin 6 olduğu gibi bu özellikte oyunun dengesini aşırı bozduğu kanaatindeyim. Şuanda w açıldığı günden beri eleştirdiğim ARAZ klanlarından özür diliyorum. Bence olması gereken tüm klanların birleşmesiymiş.

FARAZA

Markiz
Eğer 100 pre ile 1 mis alanı açılıyorsa cidden çok güzel olmuş 100 pre ucuz ya :D

Charmander

Kılıç Ustası
Emeğine sağlık kanka mükemmel olmuş.
Tüm insanlar eşittir,
Bazıları daha eşittir :)

Money talks ciğerim. Oyunu artık p2w ilahı yaptılar. Başka hiçbir oyunda böylesine denk gelmedim.

Hayır anlamadığım başka bir olay da şu;

Yöneticiler duyururken işte bakın pandemi hani kapanma da oldu eğlenin diye w açıyoruz dhdjjsj Ulan saçma egoist oyuncularından tut da yöneticisine kadar tr serveri nasıl komik bir yer ya.

Neyse ordan bir ban alayım ben sayın moderatör.

ohstiffany

Yasaklı
Pazarda maden takası hariç her şey açık dendi. Sanırım fazla maden kasılan dünyada da millet pre kasmasın diye onu iptal ettiler sadece.
Bu özelliğin var olup daha önce belirtilmemiş olmasına üzüldüm. İnsanlar planlarını buna göre yapabilirdi. Aynı şekilde hızın 4 olduğu ama hammadde üretiminin 6 olduğu gibi bu özellikte oyunun dengesini aşırı bozduğu kanaatindeyim. Şuanda w açıldığı günden beri eleştirdiğim ARAZ klanlarından özür diliyorum. Bence olması gereken tüm klanların birleşmesiymiş.

Tibelda

Emekli Görevli
Bunun klasik değil performans dünyası olduğunu biliyorsunuz değil mi? :rolleyes: Dünya başında ankette de premium özelliklerin açık olacağı belirtilmişti. Bu nedenle genel hatları ile aynı konuyu tartışmanın anlamı nedir? :)

Premium ÖzelliklerAktif, hammadde takası dışında.

Benim yazınızdan anladığım şey şu "Niye bedava değil? Niye daha çok bedava değil?" sanırım bunu soruyorsunuz. Bunu sorarken bu oyunun bir oyun firması olduğunu da unutuyorsunuz. Temel sorun zaten buradan kaynaklanıyor. Yıllık 23 milyar dolar ciro büyüklüğü olan oyun sektöründe, para ile satın alınan tüm özellikleri zaman karşılığında ücretsiz bir şekilde kullanabilme hakkınız da bulunuyor. Kaldı ki bir oyuncu ne kadar para harcarsa harcasın aldığı özellikleri kullanabilmek için kullanacak kişinin bir stratejik zekaya sahip olması gerekiyor. Durum böyle iken neye itiraz ettiğinizi gerçekten anlamıyorum. :)

Osmanbey06*

Hafif Atlı
Tabii ki şirket de taş kemirmesin, oynadığımız oyunu oynamaya devam edebilmemiz şirketin para kazanabilmesine bağlı. Bunu daha güzel yedirebilirler. Eskiden reklamlar 2 dakika civarı olurdu, çok daha fazla olurdu. Şimdi 30 saniyeyi geçen reklam az ve tek reklam koyma yöntemi de direkt araya atmak değil. Ürün yerleştirme ya da abonelik sistemiyle reklamdan muaf olma gibi sistemler var. Bence şirket de az oyuncudan daha çok para almak yerine daha çok oyuncuya açılmalı, üstüne çok şey yazılır ancak şirket okumayacağı için boşa yazmaya gerek yok :D

Nigrum Cygnum

Kılıç Ustası
Yağma veya temizliğin olmadığı, hammaddelerin harcanış şeklinin gidişatı ciddi bir şekilde etkilediği bir dünya açıyorsunuz. Sonra da diyorsunuz ki parası olan bedava altın basıp otuz günlük dünyada tak diye üç gün öne geçebilir. :s Valla üzdü bu ilk dört gün boşuna az uyumuş Esl'nin gariban gençleri. :s

Hayır pre de kasmamıza da izin vermiyorsunuz ki şu aralar. Işınlanma olmayan dünya açıyorsunuz. Pre satan adamların açtığı yüzlerce multi ile aynı kıtaya düşüp pre kasamıyoruz. Işınlanma olan dünya açarsanız da temizlik koymuyorsunuz.

Vallahi hüsran. :s

Krmz1905

Yasaklı
Money talks ciğerim. Oyunu artık p2w ilahı yaptılar. Başka hiçbir oyunda böylesine denk gelmedim.

Hayır anlamadığım başka bir olay da şu;

Yöneticiler duyururken işte bakın pandemi hani kapanma da oldu eğlenin diye w açıyoruz dhdjjsj Ulan saçma egoist oyuncularından tut da yöneticisine kadar tr serveri nasıl komik bir yer ya.

Neyse ordan bir ban alayım ben sayın moderatör.
Sen zahmet etme ben raporlarım kanka skskdk
Bu arada çok iyi bir tespit

zazamontana

Yasaklı
Performans dünyasında var ise bu özellik gayet normal 4 miside hazırlamışssın hemen tebrik ederim :)

bolotcan

Kılıç Ustası
Bunun klasik değil performans dünyası olduğunu biliyorsunuz değil mi? :rolleyes: Dünya başında ankette de premium özelliklerin açık olacağı belirtilmişti. Bu nedenle genel hatları ile aynı konuyu tartışmanın anlamı nedir? :)

Premium ÖzelliklerAktif, hammadde takası dışında.

Benim yazınızdan anladığım şey şu "Niye bedava değil? Niye daha çok bedava değil?" sanırım bunu soruyorsunuz. Bunu sorarken bu oyunun bir oyun firması olduğunu da unutuyorsunuz. Temel sorun zaten buradan kaynaklanıyor. Yıllık 23 milyar dolar ciro büyüklüğü olan oyun sektöründe, para ile satın alınan tüm özellikleri zaman karşılığında ücretsiz bir şekilde kullanabilme hakkınız da bulunuyor. Kaldı ki bir oyuncu ne kadar para harcarsa harcasın aldığı özellikleri kullanabilmek için kullanacak kişinin bir stratejik zekaya sahip olması gerekiyor. Durum böyle iken neye itiraz ettiğinizi gerçekten anlamıyorum. :)

Sayın modum, dikkatli okursanız sorunu daha iyi anlarsınız neyden şikayetçi olduğumu zira "niye bedava değil? Niye daha çok bedava değil?" böyle bir imam dahi yok. Premium puandan şikayetçiyim, ama yeri geldi mi ben de kullanıyorum.

Sorun sizlerin özellikle istemediği aile klanlarının oluşmasının arkasındaki nedeni yazdım ben bu yazıda. Ve diyorum ki, klasik dünya açılsın. Presiz olsun yavaş olsun. Sonrasında normal dünya açılsın, parasını harcamak isteyen harcasın.

Durum
Konu yanıtlara kapalı.