Motto

Deleted User - 5547864

Ziyaretçi
'Her karanlık gecenin bir sabahı vardır'

Yıllardır geçirdiğim her sıkıntılı dönemde elbet bugünlerde geçecek refaha ereceğim diye düşünürüm ve aydınlık bir sabaha ulaşacağıma inanırım, fakat bazı sıkıntılar öyle uzun sürer ki sanki 21 ARALIK mışcasına çok uzun ve karanlık bir geçer, böyle dönemlerde hayattan umudumu kestiğim ve yaşama hevesimi yitirdiğim dönemlerde ufak çantamı yanıma alır gerekli malzemeleri çantaya katarak yola çıkarım ve otostop çekmeye başlarım, bu yolculuk benim için manevi olgunluğa tekrar ulaşıp kendi sıkıntılarımın aslında çok hafif olduğunu ve arabasına bindiğim veya gittiğim yörelerde tanıştığım derdine ortak olduğum insanların dertlerinin benimkilerden 1000 kat daha büyük olduğunu fark etmemle sona erer, daha sonra bu hissiyata kavuşarak eve döner ve sahip olduğum her bir zerreye şükrederek hayatıma devam ederim.

Fakat mart ayından beri korona olduğu için evden dışarı çıkamadım ve otostop çekip başka insanların derdine ortak olamadım bu yüzden 21 ARALIK tan daha uzun bir gece yaşıyormuş gibiyim şu an umarım en kısa sürede eski güzel günlere döneriz

DeletedUser72279

Ziyaretçi
biz ne insanlar gördük üstünde kıyafet yok
ne arkadaşlar gördük üstünde kıyafet var

Deleted User - 5547864

Ziyaretçi
Geziyorsun yani otostop çekip bu şekilde gezmen neden? yani otostop çekerek geziyorum dedin ya onun için sordum dümdüz gitmekle arasındaki farkı çözemedim.
normal gezmekle otostop çekerek gezmenin arasında çok fark var, 4 yıldır otostopla gezen bir insanım güzel ülkemin neredeyse her karış toprağına ayak bastım diyebilirim, 1000 den fazla arabaya bindim 1000 lerce insan tanıdım, normal gezmeyle otostopla gezmenin arasındaki farkı 40 50 sayfa akademik makale tadında açıklayarak burda anlatabilirim abartmıyorum bak cidden 40 50 sayfa sürer ama şu an öyle bir şeye gerek yok o yüzden kısaca anlatayım sana :D
1. sebebi şu normal gezecek olsan arabayla veya otobüsle maddi olarak Türkiye şartlarında zorlanırsın ve her yere gidemezsin çoğu şeyin yarım kalır bi yere kadar gidersin bazen devam edemezsin oraya da sonra paramız olunca veya bidahaki maaş yatınca giderim dersin ki otostopta maddiyat o kadar önemli değil karnın doysun yeter gerisi önemsiz

2. sebebi şu mesela otobüs yolculuklarında yanındaki tanımadığın insanla muhabbet etmek hiç bir zaman kolay değildir ve çoğu insan muhabbet etmez yada samimi davranmaz, fakat otostop çekerken öyle olmuyor seni arabasına alan insanların %99 u hem muhabbet etmek hem de yardım etme amaçlı yaklaşıyor sana, bu tarz insanlarla yaptığın muhabbet ve karşılaşabileceğin ve yaşayabileceğin tecrübeler sence bir olur mu ?

Benim bu yolculuklara çıkarken asıl amacım gezmek değil zaten yeni doğal insanlar tanıyıp onların hayatından bir şeyler kapabilmek, çoğu yolculuğa çıkarken hedef belirleyerek değil bindiğim araba nereye giderse ben de oraya gidecem diye çıkarım mesela, birinde Denizli den 23 nisan sabahı yola çıktım 10 farklı arabaya bindim onlar nere giderse ben de oraya gittim gece saat 11 de Adana da buldum kendimi ve 10 gün eve dönmedim güney doğuyu tek başıma komple gezdim, Urfanın suruç ilçesinde yolda karşılaştığımız imamın biri evine aldı beni Mardin kızıltepe de tedaş binasındaki çalışanlarla beraber tedaş binasında yattım, Diyarbakır merkez de gece 12 de sokakta karşılaştığım 2 abi gel biz de yat dediler götürdüler evlerine 2 gün onlarda yattım onların 2 side avukatmış bu arada, yani şimdi normal gezen bir insan olsaydım bu yaşadıklarımın hangi birini yaşayabilirdim ?

yani kısacası şöyle özetleyeyim benim aradığım samimiyet ve doğallık otobüste karşılaştığım biri bana derdini açamaz ama arabasına bindiğim adambenle derdini paylaşabilir, ben daha önce çok kez bana derdini anlatan şöförle beraber ağladığımı bilirim :D , çenem düştü biraz kusura bakmayın uzun yazdığım için