KLANLAR VE ALT KLANLARI

• Konuyu başlatan DeletedUser2729
  • Başlangıç tarihi

DeletedUser2729

Ziyaretçi
38 nci dünyada oynuyorum ve klan üye sınırlaması çok saçma olmuş.. aslında diğer dünyalardada bence bir anlamı yok.. Çünkü sadece bizleri yormaktan başka birşey olmuyor.. üyeler klanlara sığmadığı için bir yığın klan kuruluyor.. bir klanın 10-11 tane alt klanı oluyor.. diplomasi yaparken eklemek de çıkartmakta çok zahmetli oluyor..10 tane klan olursan her klana kabiliyetli yönetici bulmak ayrı bir sorun oluyor,, rastgele birini koyuyorsun 3 gün sonra kurduğun klanı sahipleniyor, ismini değiştiriyor falan bir dünya sorun..50 KİŞİLİK klanda dünya hakimiyetini sağlamakta ayrı bir konu ,, Bununla ilgili klan ve alt klan kurulumu konusunda bir düşüncem var uygulanabilirse çok güzel olur...

İlk kurulan klan ANA KLAN olacak.. her ana klanın en fazla 4 klan kurma limiti olacak,, yalnız bu klanlar farklı yerden kurulmayacak.. Ana klan kurucusu oyun ana sayfasında KLAN sekmesinin altında klan kur seçeneği olacak ve alt klan oradan kurulacak.. kurulan diğer klanlarıda ana klan yönetim yetkisi olanlar yönetecek .. ana klan yönetimi bütün klanlarına müdahele edebilecek.. yani klan sekmeleri altında bulunan üyeler bölümü 4 bölüm olacak 1.klan üyeler , 2nci klan üyeler 3 ncü klan üyeler gibi... yani tek yönetimle 3-4 klanı yönetebilecek..

Bu sayede bir başka klan ana klanı müt eklediğinde alt klanlarıda eklene bilecek ... ha bunlara ne gerek var derseniz klan üye limitlerini yükseltmenizde yeterli olacaktır :)

DeletedUser

Ziyaretçi
Şimdi yazacaklarımı sadece sana yazmıyorum. Senin üzerinden aslında bu oyunu oynayan oyuncuların %95'ine geliyor bu yazı.

Klanlar.org, devamlılık isteyen ve uzun soluklu olan bir oyundur. Yani en kötü ihtimal 1 sene burada olacaksın. Ve sürekli hesabını, klan arkadaşlarını inceleyeceksin. Bu zahmetli iş. Misal ben sadece ilk oynadığım dünyada 2.5 yıl oynadım. Sonraki dünyalarda 4-6 ay arası oynayıp hesap sildim. Bunun nedeni de başta yazdığım oyun kriterlerinin beni yorması.

Bunun aslında temel çözümü, dünyaların harita büyüklüğü olarak 200x200 karelik alanla sınırlandırılması ve oyuncu sayısı düştükçe, orantılı olarak altın fiyatlarının da düşmesidir. Destek takımı bunu desteklemiyor. Bu ayrı bir tartışma konusu. Bu oyuna gerçekten emek veren ve oyunu güzelleştirmeye çalışan birçok klan/oyuncu da bu süreçte yıpranıp dünya sonunu göremiyor. Bu bambaşka bir tartışma konusu.

Gelelim senin meselene ..

İdeal klan limiti bana göre 50'dir. İdeal bir klanda, 1 tane ''lider'' bak tırnak içinde yazıyorum. Hani kurucu rütbesinde olmaktan bahsetmiyorum. Takımı sırtlayacak, son sözü söyleyecek bir adamın olması lazım. 4 tane hem oyunculuk performansıyla göz dolduracak, hem de üyeleri denetleyip kordine edecek yönetici lazım. Sen ya da yöneticilerin her operasyon hazırladığında en az 20 üyenin operasyona katılım göstermesi lazım. 50 üyenin tamamının mesajlara dönüş yapması lazım. Klanın forumunun da düzenli bir şekilde işlemesi lazım.

Bunu sen istesen 5 arkadaş kafa kafaya verip yaparsın. 50 kişilik bu tarz bir grup oluşturursun. Bu zor değil. 4 tane klanın olacaksa da yukarda yazdığım tüm kriterlerden 4'er tane elinde bulunduracaksın. Eğer 10 tane alt klan kurmak istiyosan 10'ar tane.

Ama sen de, bu oyundaki diğer %95'te klanları insanların bir araya tıkıştırıldığı topluluklar olarak görüyor. Mantık şu ''gereksiz savaşlardan kaçınalım abi'' Oyun başında yapılan savaş gereksiz bu arkadaşlara göre. Herkesi klana toplar. Çoğunluk bir arada olduğu için aykırı sesler zaten başka bir rakip grup oluşturamaz. Sonra en fazla üyeyi bünyesine katan, diplomaside en rahat pozisyonu elde eden dünyayı kapatır. Sonra da biz king'iz abi derler.

O iş öyle değil işte. bak bu oyundaki belki de tüm oyuncular, oyuna masmavi haritada başlıyor. Tek yaptıkları, deli gibi yağma atarak, hızlı bir şekilde gelişmek. Kimi bunun için tüm gününü harcıyor, kimi illegal işlere başvuruyor. Strateji kuran var mı ? Yok. Stratejiye gerek var mı ? Yok. Mantık böyle olduktan sonra aslında size diyecek bir söz de yok. Ama ben böyle roman gibi yazıyom işte. Nabim ? Benim de çatlamamak için birilerine bunları anlatmam lazım.

DeletedUser2729

Ziyaretçi
üstad aslında güzel noktalarada değinmişsin.. ancak benim anlattığım konuda maksat adam tıkıştımak değil.. ben zaten kişilik olarak çok fazla klan kurma taraftarı olan bir insanda değilim.. şimdi benim 2 klanım var,, diplomasi gereği veya hatıra binayehn bir klanla müttefik olacaksın yada SA işaretleyeceksin.. bakıyorum klanın 10 tane alt klanı var eklemek ayrıı zulüm çıkarmak ayrı zulüm.. klan limitlerinin yükseltilmesini bundan dolayı istiyorum.. alt klan sayılarının düşmesi için,, dediğin gibi limit 50 olacaksada ana klanı ekleyince tüm alt klanların otomatik ekleneceği bir sistem getirilmelidr.
ve yukarıda belirttiğin "Oyun başında yapılan savaş gereksiz bu arkadaşlara göre. Herkesi klana toplar. Çoğunluk bir arada olduğu için aykırı sesler zaten başka bir rakip grup oluşturamaz. Sonra en fazla üyeyi bünyesine katan, diplomaside en rahat pozisyonu elde eden dünyayı kapatır. Sonra da biz king'iz abi derler." olayınıda benim sizlere yukarıda belirttiğim sistemle yani sadece ana klan yönetimi tarafından kurulabilen ve yönetilen alt klan sistemine alt klan kurma limiti (en fazla 3 alt klan yada 2 gibi) getirilirse, işte o zaman üye toplayıp , oyun başından dünyayı parselleme olayı ortadan kalkar ve oyun daha zevkli savaşların daha fazla olduğu bir hale döner...

ayrıca bir noktada hammadde ile pre alış satışıda oyunun dengesini etkilemekte ve senin söylediğin negatif olaylara neden olmaktadır...