Katil Aramızda

Durum
Konu yanıtlara kapalı.

Tibelda

Emekli Görevli
Katil Aramızda

Son dönemde oldukça çeşitli ve popüler olan bu oyunu foruma formatlamaya çalışacağım. Az çok herkesin bildiği "vampir köylü" ve diğer oyunlarda olduğu gibi bu bir rol yapma oyunudur. Detaylar aşağıda yer alacak. Bir kaç tur oyunu oynayarak test edeceğiz. Buna göre oyunda ilerleyen zamanda değişiklikler olabilir. Lütfen oyunu bilen kişiler konu ile ilgili geri bildirim yapmayı unutmasınlar.

Nasıl Oynanır ?

Oyun temel anlamda iyiler ve kötülerin mücadelesi üzerine kurulu rol yapma oyunudur. Oyun yöneticisi oyunda kullanacağı kural ve rolleri katılım talebi toplanırken belirtir. Öncelikle oyuna katılmak isteyenler bu konu altından katılma taleplerini bildirecekler. Katılım süresi sona erdiğinde roller oyunu yöneten kişi tarafından kura ile dağıtılacaktır. Kura sonucuna bağlı olarak rolleriniz "özel mesaj" yolu ile tarafınıza bildirilecektir. İyilerin, kötülerin kim olduğunu ortaya çıkarması ile yada kötülerin iyileri ortadan kaldırması ile kazanan taraf, kişiler belli olacaktır. Oynanış açısından kötülerin azınlıkta olması gereklidir. Katılıma göre bu oran genellikle %80'e %20 olarak ayarlanacaktır.

Roller

Köylü:
Herhangi bir gücü yok.
Kurt adam: Her gece birisini öldürmek zorunda.
Kahin: Her gece bir oyuncuyu gözetleyebilir ve kimliğini öğrenebilir (Kahin sizinle iletişime geçip soracak söyleceksiniz).
Cadı: 2 tane iksiri var. Birisi köylüyü öldürür, diğeri canlandırır (Opsiyonel)
Avcı: Öldürülürse vuran kişiyi öldürerek intikam alabilir.
Muhafız: Her gece kendini ya da başkasını koruyabilir. Üst üste iki kere aynı kişiyi seçemez.
Diktatör: Darbe başlatırsa birisini öldürmek zorunda. Eğer öldürdüğü kişi kurt adam çıkarsa başkan seçilir köylü çıkarsak ölür. (Opsiyonel)
Melek: İlk turda öldürülürse oyunu kazanıyor, ilk turda öldürülmezse köylü oluyor. (Opsiyonel)
Karga: Linç oylamasında seçtiği birisi direkt +2 oyla başlıyor (kalabalık oyunlar için opsiyonel)
Suikastçı: Her gece bir oyuncuyu öldürebilir. Kurt adamlar yiyemez. Kazanmak için hayatta kalan son kişi olmalı.(opsiyonel)
İnfluencer: Görev verilir. İlk turda tamamlarsa kazanır kaybederse köylü olarak devam eder (opsiyonel)
Tarafsızlar: Oyuna katılmamış ancak takip eden oyunculara verilen roldür. Bu oyuncular konu içerisinde yorum yapabilir. Ortalığı karıştırabilir. Oy kullanamazlar.

Öğle Yemeği

Kurt rolündeki kötü adamların aralarında seçtikleri 1 kişiyi her gün yemesine izin verilir. Özel mesaj yolu kişiyle öldürecekleri kişiyi belirler ve oyun yöneticisine bunu bildirirler. Öğle yemeği hızlandırılmış ve uzun oyuna bağlı olarak artabilir.

Linç

Her oyuncu (katılımcı) şüphelendiği kişiye oy vermek zorundadır. Kötülerin de iyilerin arasına karışıp bu oylamaya katılacağını ve oylama sonucunu değiştirmeye çalışacaklarını unutmayın. Oylama oyun ayarlarına göre oyun başlamadan önce belirtilecektir. Herkesin 1 oy hakkı vardır. Oyunuzu erken veya geç vermek tamamen sizin tercihinize kalmıştır.

Oyun Kuralları

1- Oyun eğlence amaçlıdır. Lütfen bunu unutmadan adil ve düzgün bir ilerleme olmasına yardımcı olun.
2- Tüm rol sahipleri tarafsızlar dahil yorumları ile oyuna destek olmalıdır. Kötülerin tespit edilmesi veya gizlenmesi tamamen yorumlara bağlıdır.
3- Linç oylarını sadece oyuna katılan kişiler verebilir. Tarafsızlar sadece ortalığı karıştırmak için post atabilir. Linç edilen kurt olursa oyunu bozmamak için oyun sonuna kadar yorum yapmamalıdır.
4- Oyun test aşamasındadır. Kurallar eklenebilir, çıkarılabilir bu tamamen sizden gelen geri bildirimlere bağlıdır.

Güncel katılımcı listesi

@FARAZA
@TaPaTeS (Köylülerin lincine uğradı kendisi köy muhafızıydı.)
@burçigin (Kurt adamların hedefi oldu, kendisi diktatördü.)
@D E K U- (Kurt adamların ilk gece hedefi oldu ve öldürüldü.)
@SungurAlp (Kurt adamın yemeği oldu. Kendisi cadıydı.)
@Seyanora123 - (oyundan çıkarıldı. Kendisi İnfluencer rolündeydi.)
@-AzraiL- - (Cadı tarafından öldürüldü. Kendisi kurt adamdı.)
@are you serious ? (Köylüler tarafından linç edildi. Kendisi avcıydı. )
@D E S T R O Y
@Lord Lord Kasırga
@StayCool

Aktif Rol Listesi

Kurt adamlar
Cadı
Avcı
Muhafız
Diktatör
Karga
İnfluencer
Köylüler

Son düzenleme:

Ortalama Biri

Misyoner

Mantıken güzel duruyor fakat pek işleyeceğini düşünmüyorum.
Anladığım kadarıyla kurtlar birbirlerini bilip halktan birisini yiyecek. Fakat bu oyunu oynayanların adil davranıp davranmayacaklarını bilemeyiz. Elenen kurt adamın diğerlerini ifşa etmesi gibi ya da özel mesajla sorgulanması ekran görüntüsü atıp bak ben masumum demesi gibi. Çünkü kurt adam olmayıp asılması muhtemel kişi oyunda kalabilmek için bu tarz yollara başvurabilir rahatlıkla.
Ek olarak kurt adamların ve halkın belli başlı görevleri ve özellikleri olmalı ki halkta bir şeyleri sorgulayıp kurt adamları tespit etmeye çalışmalı. Örneğin 10 kişiden birisi gitti diyelim. Neye göre kime göre sorgulayıp linç edilecek?
Ayrıca muhtarın görevi nedir? Seçiliyor ama seçildiğinde ne görevi ne gibi yetkileri olduğu yazmıyor. Halktan ayıran özelliği nedir?

Tibelda

Emekli Görevli
Mantıken güzel duruyor fakat pek işleyeceğini düşünmüyorum.
Anladığım kadarıyla kurtlar birbirlerini bilip halktan birisini yiyecek. Fakat bu oyunu oynayanların adil davranıp davranmayacaklarını bilemeyiz. Elenen kurt adamın diğerlerini ifşa etmesi gibi ya da özel mesajla sorgulanması ekran görüntüsü atıp bak ben masumum demesi gibi. Çünkü kurt adam olmayıp asılması muhtemel kişi oyunda kalabilmek için bu tarz yollara başvurabilir rahatlıkla.
Ek olarak kurt adamların ve halkın belli başlı görevleri ve özellikleri olmalı ki halkta bir şeyleri sorgulayıp kurt adamları tespit etmeye çalışmalı. Örneğin 10 kişiden birisi gitti diyelim. Neye göre kime göre sorgulayıp linç edilecek?
Ayrıca muhtarın görevi nedir? Seçiliyor ama seçildiğinde ne görevi ne gibi yetkileri olduğu yazmıyor. Halktan ayıran özelliği nedir?

Oyun bozanlar her zaman vardır. Mümkün olduğunca engellemeye çalışacağım. İyiler, kötüleri tahmin yolu ile bilmesi gerekiyor. Tüm tarafların gün içerisinde bir kaç post atması beklenmektedir. Bu nedenle kötüler deşifre olmamak için çabalarken açıklar verebileceğini düşünüyorum. Daha önce bahsettiğim hollanda topluluğunda bu oyunun 315. bölümü çekiliyor. Arka sokakları geçmelerine az kalmış. Test oyunları ve geri bildirimler ile bende oynanır hale getirmek istiyorum. :)

Ortalama Biri

Misyoner
Oyun bozanlar her zaman vardır. Mümkün olduğunca engellemeye çalışacağım. İyiler, kötüleri tahmin yolu ile bilmesi gerekiyor. Tüm tarafların gün içerisinde bir kaç post atması beklenmektedir. Bu nedenle kötüler deşifre olmamak için çabalarken açıklar verebileceğini düşünüyorum. Daha önce bahsettiğim hollanda topluluğunda bu oyunun 315. bölümü çekiliyor. Arka sokakları geçmelerine az kalmış. Test oyunları ve geri bildirimler ile bende oynanır hale getirmek istiyorum. :)

Oyunu bozanlar zaten muhtemelen bir daha oyuna alınmaz olur biter.
Anladım fakat rastgele atmak oyunu tamamen şans oyununa çeviriyor.
Ayrıca dediğim gibi muhtar seçiliyor fakat muhtarın herhangi bir artısı ya da eksisinden bahsedilmemiş.
Ayrıca birilerini atarken muhtemelen eski oyunlardaki kin gütmeler ve restleşmeler de olacaktır. Among us'ta bunun önüne çeşitli görevler, mekan ve zaman gibi unsurlar girdiği için pek olmuyor. Bir önceki oyunda attırdığı kişiye sonraki oyun güvenip koruyabiliyor.
Bence biraz daha detaylandırılabilir. Bunun üzerine biraz kafa yorup tekrar geri bildirim yapabilirim.
Sırf muhalefet olmak için takılanları da umursamayın bence pek. İyi niyetle yaklaşıp geri bildirim yapan birisini geri çevirmeyeceğinizi bilmeleri gerekir.

Tibelda

Emekli Görevli
Oyunu bozanlar zaten muhtemelen bir daha oyuna alınmaz olur biter.
Anladım fakat rastgele atmak oyunu tamamen şans oyununa çeviriyor.
Ayrıca dediğim gibi muhtar seçiliyor fakat muhtarın herhangi bir artısı ya da eksisinden bahsedilmemiş.
Ayrıca birilerini atarken muhtemelen eski oyunlardaki kin gütmeler ve restleşmeler de olacaktır. Among us'ta bunun önüne çeşitli görevler, mekan ve zaman gibi unsurlar girdiği için pek olmuyor. Bir önceki oyunda attırdığı kişiye sonraki oyun güvenip koruyabiliyor.
Bence biraz daha detaylandırılabilir. Bunun üzerine biraz kafa yorup tekrar geri bildirim yapabilirim.
Sırf muhalefet olmak için takılanları da umursamayın bence pek. İyi niyetle yaklaşıp geri bildirim yapan birisini geri çevirmeyeceğinizi bilmeleri gerekir.

Bahsettiğim gibi bu oyunu çok uzun zamandır hollanda forumunda oynuyorlar. Kopyala - yapıştır bir şey olsun istemedim. Bu oyunu topluluk oyuncularımız ile birlikte oynanır ve keyif alınır bir hale getirebileceğimize inanıyorum. :) Muhtarın görevi sorunu atlamışım. Kararsız kalmıştım ekleyip, eklememe konusunda ekledim ama rolünü yazmadım. Muhtar linç oylarında eşitlik halinde eşitliğin bozulmasını sağlayan kişi. Bu formatın oynanışında seçilen kişinin oyun bilgisine halkın güveni biraz daha fazla oluyor ve muhtarın düşünceleri, oyu diğerlerini etkileyici bir rol oluyor. O yüzden ekledim. :) Eksik kalan yerler ile ilgili tüm oyuncularımızdan geri bildirim bekliyorum.

Ortalama Biri

Misyoner
Bahsettiğim gibi bu oyunu çok uzun zamandır hollanda forumunda oynuyorlar. Kopyala - yapıştır bir şey olsun istemedim. Bu oyunu topluluk oyuncularımız ile birlikte oynanır ve keyif alınır bir hale getirebileceğimize inanıyorum. :) Muhtarın görevi sorunu atlamışım. Kararsız kalmıştım ekleyip, eklememe konusunda ekledim ama rolünü yazmadım. Muhtar linç oylarında eşitlik halinde eşitliğin bozulmasını sağlayan kişi. Bu formatın oynanışında seçilen kişinin oyun bilgisine halkın güveni biraz daha fazla oluyor ve muhtarın düşünceleri, oyu diğerlerini etkileyici bir rol oluyor. O yüzden ekledim. :) Eksik kalan yerler ile ilgili tüm oyuncularımızdan geri bildirim bekliyorum.

Anladım biraz daha özgün olsun istenmiş =)) Fakat 315 bölüm sürdürebilecek özellikler varmış. Yani bana kalırsa oradaki bazı özellikleri eksiltmek yerine üstüne eklememiz daha güzel olabilir. Bunu oyuna gelen güncelleme gibi düşünebiliriz =))

SungurAlp

Markiz
Vampir köylü oyununu çok kez oynadım, sadece yazarak olması biraz zorlaştıracak işleri.Şahsen buraya uyarlaması zor bir oyun, zevk alınır mı bilmiyorum, oyunu bozmaya çalışacaklar olursa sıkıntı.Tarafsızlarda işin içinde olması hoşuma gitmedi.Bir yönüyle güzel tabi ortalığı karıştıracak ama kötü tarafı kurtlar için daha iyi olacaktır.Ayrıca tarafsızlara özelden yönlendirme yaptırabilirler.

Durum
Konu yanıtlara kapalı.