Classic Dünya 6 ve Ayarları

Durum
Konu yanıtlara kapalı.

Mr.Storm

Topluluk Yöneticisi
Klanlar Takımı
InnoGames
Klasik Dünya #6 için farklı bir sistem uygulamayı düşünüyoruz ve bu konuda yorumlarınıza ihtiyacımız var. Bu sistemi uygulamak istememizdeki temel amaç farklı dostluklar kurabilmeniz, her oyuncunun her şekilde birbiri ile uyum sağlayabilmesi, dünyanın diğer klanlarla anlaşan bir grup tarafından domine edilememesi ve oyuncuların daha uzun süre boyunca dünya içerisinde yer almasını sağlamaktır.

Henüz tam şekillenmemiş olsa da dünyada uygulamak istediğimiz;

• Açılışta 20 adet klanın bulunması ve bu klan üye sayılarının 200-300 kişi gibi rakamlarda bulunmasıdır.
    - klan sayısı ve oyuncu sayısı arttırılabilir. Ancak 20 olmasının daha iyi olacağını düşünüyoruz.-
  • Oyuncular klanlara rastgele sistem tarafından yerleştirilecektir.
  • Klandan ayrılma olmayacaktır.
  • Klan yetkileri tarafımızdan açılacak olan fake hesaplarda olacaktır.
  • Forum başlıklarına oyuncularla yapılan fikir alışverişi ile karar verilecek ve tarafımızdan açılacaktır.

Lütfen klan arkadaşlarınıza da bilgi vererek foruma gelmelerini ve yorumlarınızı bize iletmelerini sağlayınız.

Herkesin yorumlarına tek tek cevap vermiş olmasa da bazı noktalara değinmek istedik.

- Classic dünya dışında, aktif olan ve kayıtların kapalı olmadığı bir çok dünyamız mevcuttur ki bu dünyalar açılmaya da devam etmektedir. Dolayısı ile tabi ki her zaman olduğu gibi beğenmediğiniz ya da ayarlarının sizi tatmin etmediğini düşündüğünüz bir dünyada yer almama hakkınız her zaman vardır. Bu "işinize geliyorsa oynarsınız, gelmiyorsa oynamazsınız" demek değildir. Bu sadece herkese göre bir alternatifin olduğunun hatırlatmasıdır ve hiçbir zaman hiçbir dünyanın rutin olma zorunluluğunun olmadığının bildirgesidir.

- Çoğunuzun çok iyi bildiğini iddia ettiğinin aksine Classic dünya tarafımızdan arzu ettiğimiz zaman resetlenebilir. Ya da farklı sonlandırma senaryoları uygulanabilir. Bu da demektir ki, varsayalım, böyle bir dünya açtığımızda eğer uygun şekilde ilerlemez ve genel olarak memnun kalınmazsa her zaman kısa ve çabuk bir şekilde müdahale edebilir ve yeni bir dünya başlatabiliriz. Yani kimse sanmasın ki sıkıcı bir dünya olduğu halde 1 sene oyun bitmediği için yeni bir round beklemek zorunda kalacaksınız.

- Bazen bir dünyaya klan arkadaşlarınız, bazen ise bir rakibiniz için girersiniz. Bu son derece normaldir. Ancak unutmayın ki, kimse bu oyuna başladığında bir ekip değildir. Şu anda kendini lider olarak ilan eden insanlar sizi etrafınızda topladı ve siz de başkalarını topladınız. Yani bu bir son değil belki de yeni bir başlangıçtır. Belki şu anda normal bir dünyada içinizde olmasına izin vermediğiniz bir oyuncu sandığınızdan iyi çıkacak ve size dahil olma şansı yakalayacaktır. Ya da belki siz farklı bir ekip oluşturacak ve yeni bir dişli klan yaratacaksınız. Bunların tamamı itiraz ederek değil deneyerek ve geliştirerek görülebilecek şeylerdir.

- Tekrar anladığınızın aksine bu yeni bir özellik değildir. Bir dünya ayarıdır ve kendi topluluğumuz içerisinde düşünülen bir özellik dizisidir. Beta dünyasının Topluluk Yöneticisi ya da X ülkesinin Topluluk Yöneticisi uygulamak isterse uygular. "Betada test edelim, beğenirsek burada uygularız" diye bir durum söz konusu değildir.

- Tüm bunların dışında konunun suistimal edilmesi için tabi ki diğer dünyalara oranlar farklı kurallar uygulanacak ve ekibimiz de daha farklı işlemler yapacaktır. Bunlar neler olabilir?

* Casus oyuncular bulunduğunda, tespit edildiğinde bu rounddan uzaklaştırılabilir.
* Dünyanın başlangıcında klanlar tarafımızdan kurulmuş olacağı için belirli bir süre sonra klanlar içerisinde oylama yapılarak uygun bir yönetici seçilebilir.
* Anlaşmalı köy alma, verme durumlar ceza işlemine tabi tutulabilir.
* Aktif olmayan oyuncular klandan çıkartılabilir ve hesap dünya üzerinden direkt olarak silinebilir.
* Dünyaya kayıtlar belirlenen bir süre sonunda kapatılarak tekrar girişler engellenebilir.

- Klanlar dünya başında tarafımızdan oluşturulacağı için açıldıktan sonra oyuncular bu klanlara dağıtılarak yerleştirilecektir ve bu işlemi sistem yapacaktır. Yani kimin hangi klana gideceğine biz karar vermeyeceğiz. Bu yüzden bu bir anlamda aslında dengeli bir dağıtım olacaktır. Sonrasında klana liderlik eden kişinin becerisine bağlı olarak dengeleri değiştirmek klanın kendi elinde olacaktır.

- Dünyanın sonu için belirli bir yüzde beklemek zorunda değiliz. Bunu bir puan olarak belirleyebiliriz, bir süre olarak belirleyebiliriz, ayakta kalan oyuncu sayısı olarak belirleyebiliriz. Bu tamamen bizim seçeceğimiz bir yöntemdir. Böylece kimsenin sandığı kadar dünya süründürücü olmak zorunda kalmayacaktır.

DeletedUser45265

Ziyaretçi
çok güzel olur tabi suistimal edilmezse.ve bunun olmayacaını garanti ederim :) 2. haftada küfürleşmeler başlar :)

DeletedUser55128

Ziyaretçi
çok kötü olur ben klanımı alıp giremeyeceksem ne anlamı var ki :D

Mr.Storm

Topluluk Yöneticisi
Klanlar Takımı
InnoGames
çok kötü olur ben klanımı alıp giremeyeceksem ne anlamı var ki :D

Klanınızı alıp zaten diğer dünyalarda oynayabiliyorsunuz. Hep aynı kişilere liderlik etmek kolaydır. Bakalım farklı insanları bir arada tutma ve bir şeyler başarma yeteneğiniz var mı?

DeletedUser614

Ziyaretçi
Peki bu sistem sadece Classic 6 için mi düşünülüyor yoksa devamında da düşünülüyor mu? Ya da güzel yorumlar gelirse devam ederiz diye mi düşünülüyor?

Açıkçası diğer dünyalarda birbirleriyle çok ciddi kavga eden insanlar var. Bunların bir arada beraber savaşması zor gözüküyor.

Bir de ekip toplayıp girme planı olanların hepsi gelip buraya karşı çıkacaktır. Burada itiraz edenler çağırdıkları arkadaşlarını foruma çağırıp onlarda itiraz edecek yüksek sesle. Yani ben şuanda olumlu bir yorum alınacağını düşünmüyorum pek.

Ben ise çok beğendim. Böyle arada değişiklik olması oyuna renk getirir. En azından 2-3 Classic dünyada bir böyle bir şey yapılabilir =)

DeletedUser46998

Ziyaretçi
Bence herkes ekibiyle gelsin ama klandan çıkma olmasın:)

DeletedUser45629

Ziyaretçi
Gelecek ekipler hazırlandı bile insanlar açılmasını bekliyor ama benim açımdan zevkli, eğlenceli değişik bir oyun olur iyi olabilir aslında :D

Mr.Storm

Topluluk Yöneticisi
Klanlar Takımı
InnoGames
Peki bu sistem sadece Classic 6 için mi düşünülüyor yoksa devamında da düşünülüyor mu? Ya da güzel yorumlar gelirse devam ederiz diye mi düşünülüyor?

Açıkçası diğer dünyalarda birbirleriyle çok ciddi kavga eden insanlar var. Bunların bir arada beraber savaşması zor gözüküyor.

Bir de ekip toplayıp girme planı olanların hepsi gelip buraya karşı çıkacaktır. Burada itiraz edenler çağırdıkları arkadaşlarını foruma çağırıp onlarda itiraz edecek yüksek sesle. Yani ben şuanda olumlu bir yorum alınacağını düşünmüyorum pek.

Ben ise çok beğendim. Böyle arada değişiklik olması oyuna renk getirir. En azından 2-3 Classic dünyada bir böyle bir şey yapılabilir =)

Devamlı bu şekilde açmayı tabi ki düşünmüyoruz. Bunu sadece Classic 6 için deneme planımız var. Gelecek yorumlara göre farklı şekillendirmeler yapabiliriz. Ekip olarak gelindiği zaman zaten dünyanın sonu 2nci haftadan belli oluyor. Bu şekilde herkes becerilerini sergilemiş olacak.

DeletedUser46998

Ziyaretçi
Devamlı bu şekilde açmayı tabi ki düşünmüyoruz. Bunu sadece Classic 6 için deneme planımız var. Gelecek yorumlara göre farklı şekillendirmeler yapabiliriz. Ekip olarak gelindiği zaman zaten dünyanın sonu 2nci haftadan belli oluyor. Bu şekilde herkes becerilerini sergilemiş olacak.

Modum ekip alarak gelince dünya sekıllenmiyo dünya genelde diploması hamleleriyle iki uç klan oyuncularının tek klanda birleşmesiyle bıtıyo.bunun önüne geçmek içinde klanı terketmek olmasın yada bir hakkı olsun herkesin ama ekip olarak gelinsin.şimdi ben acemiyiz ekibindeyım bizim ayrı raidimiz var sonra beraber muhabbeti var oplarda geçelere kadar fake partileri mız var. Ama dediğim gibi klandan çıkmaya birleşmeye müttefik belirlemeye belirli sınırlamalar getirilse daha eğlenceli Olabılır

Mr.Storm

Topluluk Yöneticisi
Klanlar Takımı
InnoGames
Modum ekip alarak gelince dünya sekıllenmiyo dünya genelde diploması hamleleriyle iki uç klan oyuncularının tek klanda birleşmesiyle bıtıyo.bunun önüne geçmek içinde klanı terketmek olmasın yada bir hakkı olsun herkesin ama ekip olarak gelinsin.şimdi ben acemiyiz ekibindeyım bizim ayrı raidimiz var sonra beraber muhabbeti var oplarda geçelere kadar fake partileri mız var. Ama dediğim gibi klandan çıkmaya birleşmeye müttefik belirlemeye belirli sınırlamalar getirilse daha eğlenceli Olabılır

Masada her akşam aynı yemeği mi yiyorsunuz? :)

DeletedUser45265

Ziyaretçi
biraz kafa yorun şu sistem güzel epey.önce sorunlarını ele alalım.bu önceden kavgalı olanların veya diğer klanlarda tanıdığı olup da 2 yüzülük yapanları geçtim
sorun 1 : klanı kim organize edecek kim yetkiye sahip olacak yetkiler neye göre verilecek.
klandan çıkma atılma olayı olmazsa eğer yetki olayı sorun yaratmaz.ama gizli forum vs... sıkıntılı olur.
sorun 2 : klanı çekip çeviren oyuncular vardır oyunu oynayanlar vardır bunlar dengeli olmazsa yine worldü kapatacak klan 2. hafta belli olur değişen bişey olmaz.
sorun 3 : diplomasi kargaşası
madem böyle bişey yapılıyo.o klanlar yönetim ekibi tarafından kurulacak anladığım kadarıyla.mesela klan 1 klan2 vs... oyun açılırken tüm bu klanlar arasında savaş ilanı yapılmış halde olsun ama bu da iyice allak bullak eder oyunu.çaylak koruması uzun sürsün herkes birbirine girsin sonra diyecem ama o zamanda çaylak süreci çok bunaltır neyse çıkamadım işin içinden :)
bu tarz aklınıza gelen problemleri yazıp ortak bi çözüm bulalım güzel bi değişiklik olur

DeletedUser55128

Ziyaretçi
yav misal veriyorum klasikte sabit düşmanlar var her classiğe birbiri için giren düşman klanlar şimdi bu klanların oyuncuları 1 klandamı olucak hiç sanmıyorum şimdiden 4 ekip gelmiyecektir eğer öyle birşey olursa :D

DeletedUser45265

Ziyaretçi
nur sus lan sus çözüm üret problem çıkarma güzel bişey olum bu ne hergün hergün aynı şey :D

DeletedUser45265

Ziyaretçi
nuri olcaktı bak sinirden nur dedim uzaklaş buralardan :D

DeletedUser55128

Ziyaretçi
az daha ban yemeyi göze alıp sövüyordum:D , da çözümü yok gibi hız arttırılsın başka binalar başka yükseltme etkileri gelsin değişiklik olcaksa :D

DeletedUser52610

Ziyaretçi
Şimdi şahsi fikrimi sorucak olursanız rekabetin artması ve şartların eşitlenmesi adına gerçekten güzel bir uygulama olabilir.

ama gelelim işin realitesine

Pek çok kişi veya kişiler mevcut bir ekibe ait hissediyor kendini veya o ekibin lideri görüyor kendisini,
Bu tarz lider olan insanları herhangi bir klanda üye olarak başlatmanız pek mümkün görünmüyor ve açıkcası suistimal edilebilir olarak bakıyorum.

Ele alıcak olursak X klanına 200 üye koyduğunuz da Y klanıyla savaşa girdiklerini var sayıcak olursak.

Ahmet ekibin lideri diyelim ve X klanda olsun. Mehmette ekip üyesi Y klanında olsun. bu şekilde gelişecek durumlarda eminim ki çok fazla çıkar sağlar kişiler. Genelde oynadığımız oyunların açıklarını bulup bu açıklardan faydalanmakta üstümüze yoktur bu Classic içinde aynı şey olacaktır ve herkesten çok sizin başınız ağrıyacaktır bu tarz bir yeniliği getirirken bunun size geri dönüşlerini de hesaba kadar bir çalışma yapılmasını tavsiye ederim. örneğin hakimiyet kazanarak kapatılmasın world kapatma koşulu şu olsun diğer klanların hiç bir köyü kalmayana kadar world devam eder gibi sıfırlanan baştan başlayamasın gibi. :D

gerçi şimdi aklıma geldi de bizimkiler aralarında anlaşır her ekip görüşür konuşur kim nereye düştüyse hesapların şifreleri birbirlerine vererek hesapları değiştirirler kurulan 20 klana herkes kendi ekibini sorunsuz yerleştirir :D :D

DeletedUser614

Ziyaretçi
nuri olcaktı bak sinirden nur dedim uzaklaş buralardan :D

Ben de az kalsın mesaj atacaktım tanışmak için. Uyardığın için oldu :D

Bende yönetici seçiminin nasıl olacağına takıldım. Herhalde fake hesaplardan foruma yönetici anketi açılıp en çok oy alana kuruculuk verilip fake hesap kapatılacak. Bizim klandaki seçimle yönetici seçilmesi gibi :D
Açıkçası çok güzel olur. Hele birde kpss sınavından sonra olursa düşünmem katılırım :D Bunun gibi speedler yapılıyordu çok hoşuma gidiyordu. Çok eğlenceli olur.
Birde klandışı destek yasak oluyor sanırım. Yalnız diğer klandaki tanıdıklar yüzünden sürekli klanda casusluk olayları olacaktır diye düşünüyorum ya da multi açıp 3-4 farklı klanda olanlar olacaktır. Bunun önüne geçilebilirse çok güzel olur.

DeletedUser45265

Ziyaretçi
classic'e gelen adamın world kapatmak için değil eğlenmek için gelmesi gerek.bu amaçla katılım sağlandığında sorun olmaz.ama böyle bişey mümkün mü tartışılır :)

Atalet

Mızrakçı
Ilginç yönetımler nasıl olacak ondan sonra neye göre klanlara yerlesecegız bır tarafa cok ıyı oyuncular gecıp dengesız bır Yapılanma olabılır , gecmıs başarılara göre bellı bır ortalama ayarlanıp dagıtılsakı bu nasıl belırnecek böyle bır sistem var mı bılmıyorum.Ayrıca klandan oyuncu toplama olacak mı .sankı 5-6 klan olsa oyun yönetımı toplam kac Kışı bılmıyorum onlar yönetıcı olarak oynayayabılır klanlarda nasıl uygulanır bılmıyorum bıraz daha fazla bılgı olursa daha net yorumlarda bulanabılırız

Durum
Konu yanıtlara kapalı.