Askere Giden Kişilere Tavsiye

VisneVotka

Mızrakçı
Herkese Selamlar;

Ocak ayında tecilimi bozdurdum 28 Mayısta celp ve sevk döneminde askerlik yerim %50 ihtimalle belli olacak ve 5 haziranda askerlik görevini yapmak için askeriyeye teslim olacağım ama askerlik ile alakalı bilgi sahibi olmadığım konular var ve araştırma yapıyorum ama sizlere de sormak istedim öncelikle akıllı telefon askeriye sokabilir miyim burada duyar kasılmasını istemem sen askerlik görevi yapmaya gidiyorsun telefon soruyorsun hala gibi sonuçta ailemden uzakta olacağım görüntülü görüşme imkanım varsa bunu değerlendirmek isterim. askerlik öncesi alışveriş için önerileriniz var mı bazı arkadaşlarım çorabına kadar askeriyenin verdiğini söylüyor boşu boşuna alışveriş yapmamamı söylüyor ve askerlikte her şeye atlanmaması gerektiğini herkes tekrar tekrar söylüyor galiba bu gibi hareketler sevilmiyormuş askeriyede bunun gibi her tavsiyeye ihtiyacım var şimdiden herkese saygılar hürmetler teşekkürler esenlikle kalın :) :)

UNCHARTED

Dük
Arkadaşın dediği gibi bölge çok önemli.

Kimi yerde dönercilere kebapçılara bırakırsın telefonu yemek siparişini beraber tellerden atar :D

Kimi yerde nizamiyeyi bağlarsın 1 paket sigaraya aramadan geçersin

Kimi yerde komutan kendisi yardımcı olur :)

Telefon konusu ilk aşamada yapıcağı iş değildir önce gidip 1 2 hafta ortamı koklamak gerek kimin iyi kimin kötü olduğunu ayırman gerek

Bazıları var iyilikten yardım eder bazıları var 1 paket sigara için yardım eder

Onun için acele etme acemi birliğine telefon götürme çok aşırı kalabalık olduğu için çaldırma riskin çok büyük sivil hatta %80 yerde bir şey demezler ama yinede onu saklaman gerek ne olur ne olmaz diye acemi birliğinde tuşlu seni idare eder :)

Ve evet askeriye her şeyden 2 şer tane veriyor ama rahat edemezsin belki kendin götürmeni tavsiye ederim eşofman takımını (buda tabi bazı yerler istihkak neyse onu giyin derler ama geneli demez) çorap falan yine kendin almanı tavsiye ederim kış ayında gidiceklerler için özellikle :)

Aklına takılan sormak istediğin bir şey olursa özelden mesaj at konuşuruz bol bol ben yeni geldim sayılır askerliğin düşmesi ile beraber 8. Ayımda bitirdim :)

VisneVotka

Mızrakçı
Arkadaşın dediği gibi bölge çok önemli.

Kimi yerde dönercilere kebapçılara bırakırsın telefonu yemek siparişini beraber tellerden atar :D

Kimi yerde nizamiyeyi bağlarsın 1 paket sigaraya aramadan geçersin

Kimi yerde komutan kendisi yardımcı olur :)

Telefon konusu ilk aşamada yapıcağı iş değildir önce gidip 1 2 hafta ortamı koklamak gerek kimin iyi kimin kötü olduğunu ayırman gerek

Bazıları var iyilikten yardım eder bazıları var 1 paket sigara için yardım eder

Onun için acele etme acemi birliğine telefon götürme çok aşırı kalabalık olduğu için çaldırma riskin çok büyük sivil hatta %80 yerde bir şey demezler ama yinede onu saklaman gerek ne olur ne olmaz diye acemi birliğinde tuşlu seni idare eder :)

Ve evet askeriye her şeyden 2 şer tane veriyor ama rahat edemezsin belki kendin götürmeni tavsiye ederim eşofman takımını (buda tabi bazı yerler istihkak neyse onu giyin derler ama geneli demez) çorap falan yine kendin almanı tavsiye ederim kış ayında gidiceklerler için özellikle :)

Aklına takılan sormak istediğin bir şey olursa özelden mesaj at konuşuruz bol bol ben yeni geldim sayılır askerliğin düşmesi ile beraber 8. Ayımda bitirdim :)
çok teşekkür ederim hocam verdiğin bilgiler için aklıma takılan soru olduğunda bunların dışında sana yazıyor olaccağım tekrardan çok teşekkür ederim.

Art Of War*

Hafif Atlı
Herkese Selamlar;

Ocak ayında tecilimi bozdurdum 28 Mayısta celp ve sevk döneminde askerlik yerim %50 ihtimalle belli olacak ve 5 haziranda askerlik görevini yapmak için askeriyeye teslim olacağım ama askerlik ile alakalı bilgi sahibi olmadığım konular var ve araştırma yapıyorum ama sizlere de sormak istedim öncelikle akıllı telefon askeriye sokabilir miyim burada duyar kasılmasını istemem sen askerlik görevi yapmaya gidiyorsun telefon soruyorsun hala gibi sonuçta ailemden uzakta olacağım görüntülü görüşme imkanım varsa bunu değerlendirmek isterim. askerlik öncesi alışveriş için önerileriniz var mı bazı arkadaşlarım çorabına kadar askeriyenin verdiğini söylüyor boşu boşuna alışveriş yapmamamı söylüyor ve askerlikte her şeye atlanmaması gerektiğini herkes tekrar tekrar söylüyor galiba bu gibi hareketler sevilmiyormuş askeriyede bunun gibi her tavsiyeye ihtiyacım var şimdiden herkese saygılar hürmetler teşekkürler esenlikle kalın :) :)
Askeriye sana 2 çift çorap 2don 2 atlet 1 ince kumaş pijama lastiksiz, 1 kumaş pijama lastiksiz. Ve görev kıyafetlerini veriyor kıyafet olarak. Ben her gün çoraplarımı donlarımı yıkar yıkar giyerim diyorsan ya da orada kantinden alırım diyorsan götürme ama kantinden aldığın şeylerin kalitesi askeriyenin sana verdiği kadar iyi değil bunu bil. Askeri malzemeler satan yerler var fiyatları da uygun oralarda kaliteli şeyler bulursun. Telefonu girişte sokmak zor. Girdikten sonra dışardan ziyaretçi getirebiliyor. Ziyaretçi çünkü kendi telefonu gibi sokar verir yani dünyanın en kolay işi. Ayrıca içeri her şeyi sokuyolar arabasını getiren bile gördü bu gözler :D acemi birliğine erken teslim ol. Hem yazıcı olma şansın artar hem de ilk teslim olanlara plaket veriyorlar. Teğmenden teğmene bölükten bölüğe çok değişir her şey. Bir sıkıntın derdin veya sorun olursa teğmene sormaktan çekinme. Ama tabi çavuşun halledebileceği birşeyse önce çavuşa sor. Askerde en büyük sıkıntı botlardır, silikon tabanlık al onunda olabildiğince temiz tut ve ayak sprayi götürebilirsin. Ağrı kesici krem götürebilirsin. Ağrı kesici hap götürüyorsan sakla kıyafetinde üstünde gizli bir yerine çünkü alırlar revire verirler ordan gidip her gün almak zorunda kalırsın ya da feragat etmek zorunda kalırsın. Ağrın olmasa bile gidip o ağrı kesiciyi her gün içmek zorundasın askeriyede mantık aranmayan durumlardan biridir. Mutfakta çalıştıktan sonra yemekhaneden yemekte zorlanabilirsin. Acemilikte bence de öyle çok işe atlama hem eğitimlerini kaçırmazsın. Eğitimleri iyi alırsan daha iyi bir asker olursun.

Onur.DGN*

Kılıç Ustası
Herkese Selamlar;

Kardeş ben askeri personelim. Eğitime giderken tıraş pıcagı şampuan tırnak makası iç çamaşır çorap bol götür mantara karşı. Ve sigara içiyorsan bol bol götür çünkü acemide fazla zaman verilmiyor ayrıyetten verilse de sıra ana baba günü oluyor. Eğitime giderken 21 gün dişini sık android götürme takoz götür. Usta birliğine giderken android götür ama nizamiye götürme dişarı da bir yere bırak. İlk önce içeriye bi gir ortamı cöz ondan sonra 2 hafta sonra çarşı veriyorlar işi çözdükten sonra nizamiyeden de sokarsın ;)

DeletedUser67841

Ziyaretçi
•Askere gitmeden 1 hafta önce evde 2-3 saat boyunca çök bacakların alışsın :D
•Acemide bir ton adam oluyor, çorabının bile çalındığı yerde telefoju riske atma.
•İlk günün bayağı bir yoğun geçicek. 2 de teslim olduğumda yatağa gece 1 de yatabilmiştim. O sebeple sana yük olacak şeylerden uzaklaş. Mümkünse sadece 1 tane sırt çantasına; bolca çorap, traş takımın, bot boyan vs olsun. İlk bulmakta zorlanacakların bunlar çünkü. Acemide kalabalık olacağınız için ilk 4-5 gün askeri kantine gitmekte zorlanabilirsin. Şoförlüğüne güveniyorsan mesleğine şoförüm falan de(kendi mesleğini de söyle tabi ama şoförlükte yaptım de kim bilcek :d)
•içeri girerken tuşlu telefon serbest ama sivil hat yasak. Askercell almazsan tuşluyu da sokamayacağını söylüyorlar. Kararlı bir şekilde paranın olmadığını askercelli sonra alacağını belirtmen gerekiyor. En ufak R yaparsan askercell orada 150 lira. Dışarıda 50 liraymış sanırım. sivil hattını mümkünse geceleri kullan.
•çift sim kartlı tuşlu samsungun bir telefonu var. Hafıza kartı takılabiliyor. Yanında içeriye kulaklıkta sokabilirsin.Askerde bildiğin müzikleri bile unutacaksın o sebeple çoraptan bile önemli bu bence :D bolca müzik indir hafıza kartına. koğuşça takılırsınız :D
•bot numarası olayına gelirsekte ben aynı numaram neyse onu aldım. İlk 5 gün çok zorlandım ama sonra ayak alıştığı işin şuan hafif bol bile geliyor. 1 numara büyük al falan diyorlar genelde ama o zamanda ayağın içeride sallanıyor yani :D
•içtima sırasında ne en önde ne en arkada ol, sürekli orta sıralarda kaybolmaya çalış :D iş yapılacağında önden 20 kişi arkadaş 30 kişi falan bu şekilde alıyorlar.
•kimse askerde don rengine karışmıyor bu arada :D ben bayağı araştırmıştım onu
•usta birliğinde de seni sınıflandırmaya sokacaklar ne iş yapacaksın diye. Olabildiğince kendin ol.(şoförlüğünü ekle) Ben şu an tugay komutanının şoförlüğünü yapıyorum mesela. Bir tık daha rahat oluyorsun.
•bir de ne kadar doğru bilmiyorum ama askeriyeye acemiye özellikle pahaca ağır aksesuar götürme. Ayakkabıdır, saattir vs. Çalınma riski yüksek. Ben götürmemiştim.

Aklına takılan özel bir şey varsa yazabilirsin şuan son 56 günüm :D

Noel-Dayi

Mızrakçı
Bugün yerin belli olsun ona göre o yerde askerlik yapanlar varsa onların vereceği bilgiler senin için daha yararlı olacaktır. İzmir Yeni Foça çıkarsa yaz bana özelden :p

VisneVotka

Mızrakçı
28.05.2020 de açıklanacak dedikleri yerler daha açıklanmadı mesaileri de bitti Allah bilir başka bir gün açıklanır 4 gözle onu bekliyorum :D :D herkesin eline ağzına sağlık vermiş olduğunuz bilgiler benim için çok önemli oldu yerim açıklanır açıklanmaz durumdan sizleri de haberdar ederim. iyi ki varsınız.

Deleted User - 5547793

Ziyaretçi
Genel olarak her yerin kültürü farklı devrecilik yapılan yerler var yapılmayan yerler var genel olarak çoğu şeyi kendin deneyimleyerek öğreneceksin. Söyleyeceğim tek şey acemiye sakın akıllı telefon falan götürme riske atma boşuna. Saf görün ama kurnaz ol komutanlarınla kafan rahat olur :D bu arada dağıtım yerinde ordu evi olursa ve takım elbiseyle askerliğini bitirmek istersen mesleğe resepsiyonda yazabilirsin rütbelilerle ve yakınlarıyla muhattap olursun sadece otelin resepsiyonda giriş işlemleri yaparsın eline bilgisayar da veriyorlar usbye film indirip bitirirsin askerliği :D

DeletedUser68297

Ziyaretçi
Genel olarak her yerin kültürü farklı devrecilik yapılan yerler var yapılmayan yerler var genel olarak çoğu şeyi kendin deneyimleyerek öğreneceksin. Söyleyeceğim tek şey acemiye sakın akıllı telefon falan götürme riske atma boşuna. Saf görün ama kurnaz ol komutanlarınla kafan rahat olur :D bu arada dağıtım yerinde ordu evi olursa ve takım elbiseyle askerliğini bitirmek istersen mesleğe resepsiyonda yazabilirsin rütbelilerle ve yakınlarıyla muhattap olursun sadece otelin resepsiyonda giriş işlemleri yaparsın eline bilgisayar da veriyorlar usbye film indirip bitirirsin askerliği :D

Emirhan devrecilik kalmadı lan.. millet artık kafayı yemişti 130 günü olan adam 150 günü olan adama ben senin üst devrenim diyordu :D Tabi yeni nesil cingöz.. Ezdirme kendini devrecilik falan yok.. Devrecilik yapmaya çalışana asla boyun eğme @VisneVotka eskidenmiş o :)

VisneVotka

Mızrakçı
çoooooook çooooook mantıklı bir hareket olur haklısın fikir için teşekkür ederim. :) :)